Zatímco drtivá většina Čechů si užívá sváteční červencové dny volna, v Evropském parlamentu se schyluje k jednomu z nejdramatičtějších hlasování za mnoho posledních let. Část evropských poslanců se chce pokusit odmítnout „taxonomii“, tedy ekologickou přijatelnost zemního plynu a jaderné energetiky, kterou navrhla Evropská komise a s níž souhlasí členské státy Evropské unie.

Pokud budou jádro a plyn Unií podpořeny jako „zelené“, byť přechodné zdroje energie, bude to znamenat signál pro banky a soukromé investory. A může to vést jednak k dalšímu rychlému rozvoji těchto technologií, tak například k zlevnění úvěrů na výstavbu jaderných elektráren a plynové infrastruktury.

Jaderná elektrárna Temelín.
PODCAST: Evropský parlament hrozí odmínutím jádra

Úvěry a jejich úročení jsou přitom velmi důležité při výstavbě jaderných elektráren, které dnes trvají i deset a více let, či ve vývoji nových typů bezpečných malých reaktorů.

Jádro a plyn europoslance rozhádalo

Problém ale je, že si dnes v Evropském parlamentu nikdo netroufne odhadnout, jak hlasování o rozhodnutí Evropské komise dopadne. Klíčové výbory europarlamentu totiž před několika týdny hlasovaly překvapivě pro odmítnutí návrhu Evropské komise, což byl šok.

Dosud se totiž předpokládalo, že přes snahy například frakce Zelených taxonomii Evropské komise, mezitím podpořenou členskými státy, Evropský parlament jako celek neodmítne. Dnes je ale vše jinak.

„Myslím, že nikdo není schopen odhadnout, jak hlasování dopadne,“ říká europoslanec Luděk Niedemayer. „Rozděleny jsou jak politické frakce, tak poslanci ze stejných národních států. Výhodou ale je, že pro odmítnutí taxonomie musí hlasovat většina všech evropských poslanců. Takže ti, kteří teď ve Štrasbursku nejsou, vlastně pomohou těm, kteří taxonomii chtějí,“ vysvětluje Niedermayer.

Premiér Petr Fiala
Nenecháme vás padnout, slíbil Fiala. Vláda chce kontrolovat klíčové elektrárny

Kvůli hlasování o jádru a plynu dochází v jinak velmi uhlazeném Evropském parlamentu i k hádkám a osobním útoků. „Třeba dva europoslanci z naší frakce se kvůli tomu pohádali tak, že už vedle sebe nemohou ani sedět,“ uvádí lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten otevřeně říká, že bude stejně jako Niedermayer jednoznačně hlasovat pro taxonomii.

Slovenští liberálové proti taxonomii

O tom, že se nepůjde spolehnout ani na jednotlivé frakce, svědčí případ slovenského europoslance Michala Wiezika za Spolu, který sedí v liberální skupině Renew, jejíž klíčovou součástí jsou přitom europoslanci ze strany En Marche! Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, velkého příznivce jaderné energetiky.

Wiezik totiž už předem říká, že bude hlasovat pro to, aby byl návrh evropské komise zamítnutý. „Jde o lakování jádra a zemního plynu na zeleno,“ říká slovenský politik svůj důvod, proč chce, aby byl návrh zamítnutý. Podobně budou hlasovat všichni slovenští liberálové, nejsilnější skupina slovenských europoslanců. Wiezik je přitom z původní formace slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a Slovensko jako země patří mezi velké prosazovatele jaderné energetiky, která v zemi hraje mimořádnou roli.

Na druhou stranu nemusí zamítnutí taxonomie především pro Českou republiku znamenat katastrofu. „Rozhodně to nebude znamenat zákaz výstavby jaderných elektráren,“ uvádí europoslanec Niedermayer. „Dostavba reaktorů Dukovan bude navíc muset být v režii českého státu, takže ani hledisko úvěrování půjček nebude hrát roli,“ tvrdí Niedermayer.

Fiala může jádru pomoci

Zajímavou roli bude před hlasováním, které se odehraje ve středu po poledni, hrát český premiér Petr Fiala. Ten totiž ve středu dopoledne, jako první premiér po více než deseti letech, vystoupí před evropským parlamentem.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek
Bek: Ruská agrese je šancí, jak EU zbavit závislosti na fosilních palivech

Přestože se jeho projev bude věnovat na počátku června započatému českému předsednictví, může se Fiala pokusit argumenty přesvědčit europoslance i k podpoře jaderné energetiky, která má hrát v budoucnu v Česku mimořádnou roli.

Projev premiéra je však zatím tajný, takže není jasné, zda bude pasáž o jádře obsahovat. Další možnost ovlivnit hlasování bude však mít premiér už dnes v podvečer, kdy navštíví Evropskou lidovou stranu, největší frakci Evropského parlamentu, kde jsou také europoslanci, například z Rakouska, kteří chtějí jádro „potopit“. A protože se ve středečním hlasování bude počítat opravdu každý hlas, i malý úspěch může pomoci tomu, aby jádro a plyn byly EU označeny za zelené zdroje. To by výrazně ulehčilo cestu Česka k obnovitelným zdrojům a k omezení znečišťování bez negativních dopadů na českou ekonomiku.