Europoslankyně Veronika Vrecionová v novém díle Zapojse.eu připomíná, že podobně jako další europoslanci Občanské demokratické strany hlasovala proti přijetí Green Dealu, nebo-li Zelené dohody, která stanovila ambiciózní cíle EU v boji proti globálnímu oteplování. Její názory jsou v ostrém kontrastu s finskou europoslankyní Sirpou Pietikäinenovou, bývalou ministryní pro ekologii a ochranou klimatu, která zastupovala v projektu pohled Evropské lidové strany (EPP) na tuto problematiku. 

„Oproti rétorice mých aktivistických kolegů, kteří chtějí přidat, většina společnosti řeší jiné problémy. S energiemi a zdražováním. Jakmile máte ekonomické problémy, v tu chvíli lidé nebudou řešit problémy životního prostředí. A to se nyní stalo,“ uvedla v rozhovoru Veronika Vrecionová, která označila většinu Evropského parlamentu z ekologického hlediska za příliš radikální.

Životní prostředí - Ilustrační foto
Zelená dohoda může zničit jednotu EU. Ve válce musí ekologie stranou

„Evropská unie produkuje jen zlomek emisí skleníkových plynů. Jsem skeptická k tomu, zda když my budeme přijímat stále nová opatření, tak se to projeví,“ uvedl Vrecionová k úsilí mnoha europoslanců urychlit tempo boje proti změnám klimatu. V současnosti se tyto cíle staly podle ní ještě více problematické. „Válka na Ukrajině změnila spoustu věcí. Uměle určovat cíle nejde,“ uvedla k cílům, které si Evropský parlament stanovil ještě před ruskou agresí proti Kyjevu. Podle ní je ukázkou, že pod tíhou nedostatečných dodávek plynu přešlo ekologicky se profilující Německo zpět ke spalování uhlí.

Pro Českou republiku nevidí jako dominantní obrat k zeleným technologiím. „Pro Českou republiku není jiné řešení než jádro,“ uvádí Vrecionová podobně, jako většina českých politiků. „Evropský parlament by se měl umírnit. Většina věcí, které tady projednáváme je většinou horší než návrhy Evropské rady. Parlamentní aktivismus občany irituje, nejnověji zákaz spalovacích motorů. Nemyslím, že zákazy jsou cesta. Obracíme tím občany proti Evropské unii,“ tvrdí Vrecionová.

Zdroj: Youtube

„Vše se soustředí na ochranu klimatu. Obávám se, že když budeme příliš tlačit na pilu, ničeho nedosáhneme,“ dodává europoslankyně ODS.

Lidovecká Finka: Klimatické změny horší než covid

V ostrém kontrastu jsou tyto pohledy s finskou europoslankyní Sirpou Pietikäinenovou z EPP. „Odhaduje se, že dopady klimatické změny na celkovou ekonomiku jsou desetinásobné, někteří vědci říkají dokonce stonásobné oproti dopadům covidu-19,“ varuje Sirpa Pietikäinenová.

Solární panely - Ilustrační foto
Evropa musí vyrábět solární panely. Jinak nás v boji o klima Čína zruinuje

Jednou z věcí, na které se ale s českou europoslankyní za ODS překvapivě shodnou, je efektivnost úspor při boji proti změně klimatu i ve snaze omezit závislost EU na fosilních palivech z Ruska. „Je třeba investovat do energetických úspor. Ta energie, kterou uspoříme je nejlevnější,“ uvádí Vrecionová.

Podobně uvažuje i lidovecká finská europoslankyně. „Pokud budeme investovat všechny peníze z Nástroje pro oživení a odolnost do obnovitelné energie, solárních panelů na střechách domů, energetické efektivity budov, podle specialistů by to trvalo jen dva až tři roky. Získali bychom totální nezávislost (na Rusku),“ tvrdí Pietikäinenová.

Zdroj: Youtube

Přes tuto shodu na tématu úspor se však pohledy europoslankyně ODS a lidovecké finské europoslankyně na Green Deal zásadně liší, A ukazují i na tomto příkladu, proč úvahy o tom, že by se Občanská demokratická strany vrátila do frakce Evropské lidové strany (EPP), jsou přinejmenším předčasné, ne-li zcestné.

Projekt institutu EUROPEUM
Projekt EngagEU (Zapojse.eu) si klade za cíl podpořit zapojení občanů do otázek postpandemické obnovy a zelené transformace Evropy tím, že vytváří prostor pro jejich aktivní participaci v otevřené diskuzi o klíčových otázkách pro Evropskou unii a Českou republiku. Skrze interaktivní webové prostředí na www.zapojse.eu nabízí široké veřejnosti možnost získání povědomí o Evropském parlamentu, jeho činnosti a aktuálních aktivitách, které mají dopad na každodenní život občanů.

Zapojse.euZdroj: Zapojse.euKaždý měsíc budou od května 2021 v rámci projektu vydány dva videorozhovory s českými a zahraničními poslanci Evropského parlamentu, které budou doplněné fact-checkingem provedeným Demagog.cz.

Na webu Denik.cz pak budete moci každý měsíc nalézt články, které vás seznámí s podstatnými myšlenkami a tématy těchto rozhovorů s europoslanci. Ty se budou zabývat různými zajímavými tématy týkající se postpandemické obnovy Evropy či její zelené transformace, kterým se v rozhovorech budeme věnovat.

Projekt je realizován Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM a je spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Pro získání aktuálních informací sledujte Facebookovou a instagramovou stránku projektu.