Předchozí
1 z 22
Další

Klára Dostálová (nestraník za ANO 2011)

Místopředsedkyně sněmovny Klára DostálováKlára DostálováZdroj: Deník/Zbyněk Pecák

53 let, místopředsedkyně a poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Hořice

Klára Dostálová byla v těchto eurovolbách lídryní kandidátky hnutí ANO 2011. Politicky se začala angažovat v roce 2014. V roce 2016 se po krajských volbách stala zastupitelkou za ANO v Královéhradeckém kraji, v roce 2017 se poprvé dostala jako poslankyně do Sněmovny, přičemž od prosince 2017 působila v obou vládách Andreje Babiše jako ministryně pro místní rozvoj.

Eurovolby 2024 vyhrálo ANO (na fotografii) před SPOLU.
Eurovolby 2024: Volby vyhrálo ANO, SPOLU je druhé. Účast byla přes 36 procent

V současném parlamentu, kde je opoziční poslankyní, se v listopadu 2022 stala místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Její pozici lídryně kandidátky pro eurovolby 2024 hnutí ANO potvrdilo v únoru letošního roku.

Jejím velkým tématem je například migrace. „Nelegální migraci se jako Evropa musíme snažit zastavit. Dobrým příkladem jsou pro nás například Austrálie či Británie. Ideální je, aby byla nějaká třetí země, kde budeme v edukačním centru připravovat migranty na život v Evropě. Pokud jde o nelegální migranty, musíme mít nástroj, jak je vrátit zpět do země, odkud přišli,“ řekla před volbami v rozhovoru pro Deník.

Zleva poslankyně a jednička kandidátky hnutí ANO Klára Dostálová, předseda ANO Andrej Babiš, místopředseda ANO Karel Havlíček na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu ve volebním štábu hnutí ANO, 10. června 2024, Praha
Priority hnutí ANO? Úprava migračního paktu i Green Dealu, plánuje Dostálová

Jaroslav Bžoch (ANO 2011)

Jaroslav Bžoch (ANO), 37 let, Teplice, poslanecJaroslav BžochZdroj: archiv politické strany/hnutí

40 let, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Teplice

Český ragbista původně vstoupil do politiky za stranu ODS, v níž působil v první dekádě tohoto století. Členem hnutí ANO je od roku 2011. Působil v komunální politice, v roce 2014 byl zvolen zastupitelem města Teplice, v roce 2016 se také stal zastupitelem Ústeckého kraje.

Od roku 2017 je poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ve volbách do europarlamentu figuroval na 2. místě kandidátní listiny hnutí ANO. Web hnutí o něm uvádí, že je odborník na námořní a leteckou přepravu se vzděláním v mezinárodních vztazích.

Ondřej Knotek (ANO 2011)

Europoslanec Ondřej KnotekOndřej KnotekZdroj: se svolením O. Knotka/EP

39 let, poslanec Evropského parlamentu, Mariánské Lázně

Ondřej Knotek, který v současných eurovolbách figuroval na 3. místě kandidátní listiny hnutí ANO 2011, se do europarlamentu vrací - poprvé byl totiž zvolen europoslancem již v roce 2019 a za sebou tak má již pět let působení ve strukturách Evropské unie.

Svou politickou kariéru začínal v roce 2012 ve straně Piráti, v níž působil v komunální politice. Do hnutí ANO vstoupil v roce 2015. Podle webu Evropského parlamentu během svého nyní již končícího mandátu působil mimo jiné jako člen Výboru pro regionální rozvoj. Ve svých příspěvcích v plénu europarlamentu se často věnoval tématům souvisejícím s klimatem.

Martin Hlaváček (nestraník za ANO 2011)

Europoslanec Martin Hlaváček (za ANO)Martin HlaváčekZdroj: Euractiv/ Hnutí ANO

44 let, poslanec Evropského parlamentu, ekonom, Praha

Ani Martin Hlaváček nebude v tomto volebním období v Evropském parlamentu nováčkem. Jako europoslanec působil už v uplynulých pěti letech. „Jsem členem Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova a náhradníkem ve Výboru pro hospodářství a měnu a pro rybolov. Jsem také členem několika parlamentních delegací, které rozvíjí vztahy Evropské unie s Tureckem a se Spojenými státy americkými,“ uvádí o sobě na své webové stránce.

Jana Nagyová (ANO 2011)

Jana MayerováJana NagyováZdroj: archiv

53 let, ekonomka, Jihlava

Ekonomka Jana Nagyová začala s Andrejem Babišem spolupracovat už před přibližně dvaceti lety. V Agrofertu se stala poradkyní pro evropské dotace, jelikož se této oblasti dlouhodobě profesně věnuje. V roce 2014 pak byla také poradkyní v oblasti evropských fondů na ministerstvu financí.

Jako politička má zkušenosti z komunální politiky. Mezi lety 2014 a 2018 působila v jihlavském zastupitelstvu. V roce 2022 kandidovala za hnutí ANO do Senátu, ve druhém kole těchto voleb stanula proti kandidátovi koalice SPOLU Miloši Vystrčilovi, s nímž souboj o post v horní komoře prohrála.

Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011)

Jaroslava Pokorná JermanováJaroslava Pokorná JermanováZdroj: Milan Holakovský

53 let, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, ekonomka, Benešov

Jaroslava Pokorná Jermanová do politiky vstoupila v roce 1998, kdy se stala zastupitelkou obce Krhanice na Benešovsku. V prvních letech působila jako nezávislá politička, následně od roku 2004 kandidovala za ODS. V roce 2011 vstoupila do hnutí ANO. Za toto hnutí byla v roce 2013 poprvé zvolena do Poslanecké sněmovny, přičemž se stala místopředsedkyní dolní komory. Od listopadu 2016 do listopadu 2020 působila jako hejtmanka Středočeského kraje, s jejím působením na tomto postu se pojí několik kontroverzí - například kauza najímání množství externích poradců pro krajský úřad.

Ondřej Kovařík (nestraník za ANO 2011)

Europoslanec Ondřej KovaříkOndřej KovaříkZdroj: se svolením Ondřeje Kovaříka

43 let, poslanec Evropského parlamentu, Velké Karlovice

Také Ondřej Kovařík má před sebou jako poslanec Evropského parlamentu již druhé funkční období. V uplynulých pěti letech se v europarlamentu zabýval například podporou malých a středních podniků a dopravou.

Dříve působil mimo jiné na českém ministerstvu zahraničních věcí v sekci ekonomických vztahů. Od října 2015 až do svého zvolení europoslancem v roce 2019 působil jako hlavní poradce poslanecké delegace hnutí ANO 2011 v Evropském parlamentu a jako asistent europoslankyně Dity Charanzové.

Alexandr Vondra (ODS)

Poslanec Evropského parlamentu Alexandr VondraAlexandr VondraZdroj: Deník/Martin Divíšek

62 let, poslanec Evropského parlamentu, bývalý disident, diplomat a ministr, Litoměřice

Alexandr Vondra v těchto volbách vedl kandidátku koalice SPOLU. Má dlouholeté zkušenosti s vysokou politikou - v roce 2006 působil ve funkci ministra zahraničních věcí, od roku 2010 do roku 2012 byl ministrem obrany Nečasovy vlády, v letech 2006 až 2012 působil jako senátor. Bývá považován za jednu z nejvýraznějších postav současné pravice.

Ukázalo se to i ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019, kdy kandidoval až z 15. místa kandidátky ODS, ale získal téměř 30 tisíc preferenčních hlasů, čímž se nečekaně stal novým europoslancem.

V posledních měsících se stal výraznou postavou debat o schvalování zákazu spalovacích motorů v Evropské unii od roku 2035, proti kterému vystoupil. „Nemám nic proti elektromobilům, ať si je lidé kupují, pokud jim to vyhovuje. Odmítám ale monopolizaci elektromobility jako jediné řešení. Dejme průchod svobodné soutěži, která dokáže zlevňovat konkurenční modely. Proto chci zrušit zákaz spalovacích motorů od roku 2035,“ prohlásil také ve velkém předvolebním rozhovoru pro Deník.

Představitelé koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) sledují výsledky voleb do Evropského parlamentu, 9. června 2024, Praha
Šest europoslanců. Oznámení výsledků voleb přineslo do štábu SPOLU zklamání

Veronika Vrecionová (ODS)

Předsedkyně europoslaneckého klubu ODS Veronika VrecionováVeronika VrecionováZdroj: Se svolením Veroniky Vrecionové/EP

58 let, poslankyně Evropského parlamentu, předsedkyně Spolku pro obnovu venkova, Přezletice

I Veronika Vrecionová má již předchozí zkušenosti z Evropského parlamentu - europoslankyní totiž byla už v končícím volebním období, tedy od roku 2019. Jak uvádí na svých webových stránkách, věnuje se zejména zemědělství a venkovu. Od roku 2023 je také předsedkyní poslaneckého klubu ODS v Evropském parlamentu.

Ve straně ODS působí od počátku své politické kariéry, tedy od roku 2005. Osm let se angažovala v komunální politice jako starostka obce Přezletice. V roce 2010 se stala také senátorkou, v horní komoře parlamentu působila jako místopředsedkyně Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Luděk Niedermayer (TOP 09)

Europoslanec Luděk NiedermayerLuděk NiedermayerZdroj: se svolením Evropského parlamentu

58 let, poslanec Evropského parlamentu, Měchenice

Svůj mandát europoslance obhájil i bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Do Evropského parlamentu se vrací již podruhé, europoslancem totiž je od roku 2014. Ve volbách v roce 2019 získal nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech zvolených europoslanců za Českou republiku.

V uplynulých pěti letech se v Evropském parlamentu věnoval zejména ekonomickým tématům, působil jako místopředseda Hospodářského a měnového výboru a byl členem Podvýboru pro daňové záležitosti.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš ZdechovskýTomáš ZdechovskýZdroj: Profimedia

44 let, poslanec Evropského parlamentu, Hradec Králové

Také Tomáš Zdechovský má za sebou již deset let působení ve funkci europoslance. Letos v únoru byl vyhlášen 22. nejvlivnějším europoslancem. „Ještě zajímavější je pro mě ale žebříček vlivu europoslanců v oblasti rozpočtu, ve které se dlouhodobě pohybuji. Zde jsem skončil jako 6. nejvlivnější poslanec. Tam se ukazuje, že člověk, který přijde do europarlamentu, musí mít za sebou odbornost, jinak tady není schopen cokoliv dokázat,“ reagoval tehdy pro Deník na své umístění.

Kromě zahraničních vztahů Evropské unie a bezpečnostní politiky se v uplynulých pěti letech v Evropském parlamentu zabýval právě rozpočtem a bojem proti rozkrádání evropských peněz.

Ondřej Krutílek (ODS)

Kandidát za koalici Spolu Ondřej Krutílek.Ondřej Krutílek.Zdroj: se souhlasem ODS

43 let, analytik legislativy EU, šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry, Brno

Ondřej Krutílek se sice stal europoslancem poprvé, evropskou politikou se ale zabývá dlouhodobě. „V roce 2004 začal působit jako analytik legislativy EU v Centru pro studium demokracie a kultury a jako asistent v Evropském parlamentu. Dlouhá léta působil také v soukromém sektoru a think-tancích. Specializuje se na monitoring a analýzu legislativy EU, především v oblasti politiky životního prostředí. Věnuje se i otázkám vnitřního trhu EU a hospodářské a měnové unie,“ uvádí o něm web ODS.

V uplynulých pěti letech vedl kancelář europoslance Alexandra Vondry.

Ondřej Kolář (TOP 09)

Starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář.Ondřej KolářZdroj: Deník / Dimír Šťastný

40 let, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Praha

Ondřej Kolář se výrazněji prosadil v komunální politice, když v říjnu 2014 dovedl TOP 09 k vítězství v komunálních volbách a byl zvolen starostou Prahy 6. V této pozici se ostře ohradil například proti návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze či inicioval vznik informační tabule, která měla u pomníku sovětského maršála Koněva informovat o jeho podílu na potlačení maďarského povstání v roce 1956. Později obhajoval odstranění této sochy. Po volbách v roce 2022 se na Praze 6 stal zastupitelem, v listopadu 2023 na mandát rezignoval.

Od roku 2021 je poslancem v dolní komoře parlamentu.

Markéta Gregorová (Piráti)

Místopředsedkyně Pirátů Markéta Gregorová.Markéta GregorováZdroj: Deník/Zbyněk Pecák

31 let, poslankyně Evropského parlamentu, marketingová specialistka, Brno

Také Pirátka Markéta Gregorová už má za sebou europoslanecké zkušenosti, poprvé byla do Evropského parlamentu zvolena v roce 2019. Předtím působila v komunální politice v Brně.

Zabývá se například oblastí dezinformací a kyberhrozeb. „Cítím se jako velice proevropská, zelená a také progresivní kandidátka,“ prohlásila Gregorová v předvolebním rozhovoru pro Deník.

Kateřina Konečná (KSČM)

Kateřina Konečná, lídr koalice STAČILO! pro volby do Evropského parlamentuKateřina KonečnáZdroj: se svolením Kateřiny Konečné

43 let, poslankyně Evropského parlamentu, Nový Jičín

Kateřina Konečná patří ke stabilním českým tvářím v Evropském parlamentu, za sebou má jako europoslankyně již dvě funkční období. Předtím působila jako poslankyně v dolní komoře českého parlamentu, přičemž po volbách v roce 2002 tehdy dokonce byla vůbec nejmladší českou poslankyní.

V Evropském parlamentu se zabývá například tématem životního prostředí. V uplynulém funkčním období působila mimo jiné jako členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a Výboru pro dopravu a cestovní ruch.

Ondřej Dostál (nestraník za SD-SN)

Expert na zdravotní právo Ondřej DostálOndřej DostálZdroj: Se svolením Ondřeje Dostála

45 let, právník, vysokoškolský učitel, Mirošov

Ondřej Dostál bude v Evropském parlamentu nováčkem. V minulosti působil v Pirátské straně. Odborně se zabývá zdravotním právem, zastupoval například třebíčskou nemocnici v kauze vyměněných dětí.

Filip Turek (Přísaha)

Filip Turek.Filip TurekZdroj: ČTK

38 let, bývalý pilot formule, politický komentátor, prezident Jaguar klubu ČR, Praha

Filip Turek v těchto volbách kandidoval jako lídr koalice Přísaha a Motoristé. Předchozí zkušenosti s evropskou politikou nemá. Je odpůrcem přijetí eura či Zelené dohody pro Evropu. „Kdybychom měli kouzelný proutek, Green Deal zrušíme a ponecháme základní principy ochrany přírody, s niž nemá nic společného. Zelený úděl je bohapustým klimatismem, který zdaňuje úplně všechno a neblaze zasahuje do průmyslu. Je to byznys pro Číňany, kteří obchodují s emisními povolenkami,“ prohlásil například v předvolebním rozhovoru pro Deník.

Nikola Bartůšek (Přísaha)

Dvojka na kandidátce Přísahy, Nikola Bartůšek.Nikola BartůšekZdroj: ČTK

39 let, expertka na migrační a azylovou politiku, socioložka, vysokoškolská a středoškolská pedagožka, České Budějovice

Také Nikola Bartůšek, která kandidovala z druhého místa na kandidátce koalice Přísaha a Motoristé, bude v Evropském parlamentu nováčkem. „Je migrační socioložka, devět let pracovala přímo v azylových centrech a zná migrační problematiku jak teoreticky, tak z terénu. Ví přesně, jak se mají proměnit azylová řízení a v čem nám škodí schválený migrační pakt,“ prohlásil o ní v rozhovoru pro Deník lídr kandidátky Filip Turek.

Ivan David (SPD)

Europoslanec Ivan David ve volebním štábu Jaroslava BaštyIvan DavidZdroj: Deník/Andrea Cerqueirová

71 let, europoslanec, lékař, Praha

Ivan David v těchto volbách obhajoval svůj mandát europoslance, poprvé byl do Evropského parlamentu zvolen v roce 2019. Aktuálně je nejstarším českým europoslancem.

V politice, jak připomíná web SPD, působí tento lékař již od 90. let. Do roku 2015 byl členem ČSSD, následně přešel do SPD. V letech 1998 až 1999 byl českým ministrem zdravotnictví.

Danuše Nerudová (nestraník za STAN)

Danuše NerudováDanuše NerudováZdroj: Se svolením Vladimír KIVA Novotný

45 let, ekonomka, vysokoškolská pedagožka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, Kuřim

Danuše Nerudová bude v Evropském parlamentu nováčkem. Výraznou tváří české politické scény se stala po kandidatuře na českou prezidentku v posledních prezidentských volbách. V jejich prvním kole získala 13,9 procenta hlasů, volilo ji téměř 800 tisíc lidí. Následně podpořila před druhým kolem pozdějšího vítěze voleb Petra Pavla.

Právě zisk takového množství hlasů v prezidentkých volbách označila Nerudová za důvod, proč se stala lídryní kandidátky STAN pro uplynulé volby do Evropského parlamentu. „Cítím zodpovědnost vůči všem, kteří mi dali hlas v prezidentské volbě a chtěli změnu. Populismu se musíme znovu postavit a nabídnout mu alternativu,“ uvedla.

Dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody, v roce 2020 spolu s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20.

Předseda STAN Vít Rakušan hovoří na tiskové konferenci ve volebním štábu hnutí STAN po oznámení výsledků voleb do Evropského parlamentu
Výsledek Starostů? Tohle není úspěch. Doufal jsem ve tři mandáty, uvedl Rakušan

Jan Farský (STAN)

Jan Farský hostem podcastu Evropa pro ČechyJan FarskýZdroj: Deník/Luboš Palata

44 let, právník, bývalý starosta Semil, Semily

Také Jan Farský se europoslancem stal poprvé. V politice ale působí již téměř dvacet let. Začínal na komunální úrovni, když se v roce 2006 stal starostou města Semily. Od roku 2010 do roku 2022 byl poslancem ve Sněmovně. Mandátu se vzdal kvůli zisku prestižního Fulbrightova stipendia.

Hlavními oblastmi, kterými se zabýval, byly transparentnost veřejné sféry, zprůhlednění veřejných zakázek, snižování regionálních rozdílů, exekuce a podpora spolkové činnosti.

Kteří čeští europoslanci po těchto volbách končí?

Europoslankyně a místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita CharanzováDita CharanzováZdroj: se svolením EP

Se zvolením nového obsazení Evropského parlamentu někteří dosavadní čeští europoslanci v této funkci končí. Podívejte se, kdo zastupoval Českou republiku v europarlamentu v uplynulých pěti či deseti letech, a po těchto volbách už se do křesla nevrací.

Odcházející čeští europoslanci

Dita Charanzová (ANO) - v těchto volbách nekandidovala

Martina Dlabajová (ANO) - v těchto volbách nekandidovala

Radka Maxová (do roku 2021 ANO, od roku 2021 ČSSD) - v těchto volbách nekandidovala

Jan Zahradil (ODS) - v těchto volbách nekandidoval

Evžen Tošenovský (ODS) - v těchto volbách nekandidoval

Marcel Kolaja (Piráti) - ucházel se o znovuzvolení, zvolen nebyl

Mikuláš Peksa (Piráti) - ucházel se o znovuzvolení, zvolen nebyl

Jiří Pospíšil (STAN, TOP 09 s regionálními partnery) - v těchto volbách nekandidoval

Stanislav Polčák (STAN, TOP 09 s regionálními partnery) - v těchto volbách nekandidoval

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) - ucházela se o znovuzvolení, zvolena nebyla