To má vliv na dvě věci. Do voleb, kde stačí složit jednu jedinou poměrně nevysokou volební kauci 150 tisíc korun, se hlásí extrémní počet politických stran a hnutí. Před pěti roky to bylo 39 stran, nyní je to třicet stran, hnutí a volebních koalic.

Kdo chce, bude zřejmě moci ve volbách do Evropského parlamentu hlasovat, pokud ministerstvo vnitra kandidátku právoplatně zaregistruje, například i pro stranu Mourek, která se označuje za „stranu pro lidi i kočky s otevřenou myslí.“

Jak vidí letošní volby zástupce europarlamentu: 

Ředitel pro Kanceláře Evropského parlamentu Stephen Clark.
Problémem voleb budou fake news a dezinformace, říká zástupce europarlamentu

V třicetičlenném pelotonu, kde od voličů obdržených pět procent hlasů stačí k získání europoslaneckého mandátu a jedno procento k finančně zajímavému příspěvku za hlasy, je celá řada extrémně protievropských stran, jejichž hlavním programem je vystoupení z Evropské unie.

Ze stran, které nejsou součástí dnešní Poslanecké sněmovny, má ale na zisk europoslaneckého mandátu podle průzkumů šanci asi jen KSČM, která se skrývá pod protestní koalicí Stačilo! Kandidátku vede už dvojnásobná europoslankyně a předsedkyně komunistů Kateřina Konečná.

Jiné volby

Českou zajímavostí je, že hlavní síla vládní koalice, tedy koalice Spolu, jde sice do voleb na jedné kandidátce, ale po volbách se její europoslanci rozdělí znovu do různých klubů v europarlamentu. ODS zůstává ve frakci konzervativců, lidovci a TOP 09 naopak ve frakci Evropské lidové strany.

V posledním roce se však obě frakce v Evropském parlamentu sbližují, takže české spojenectví není zcela nelogické.

Česko dlouhodobě trpí nízkou účastí při volbách do Evropského parlamentu:

Budova Evropského parlamentu, 4. října 2023, Štrasburk, Francie
Účast při eurovolbách? Češi a Slováci jsou nejhorší. Mohou za to i školy

Klíčovou tajenkou bude účast. Kolik voličů a jakých stran a hnutí přijde.

Šance průzkumům dominujícího hnutí ANO nejsou tak velké, jak by se zdálo. Voličů ANO, demotivovaných silně protiunijní rétorikou Andreje Babiše, totiž k evropským volbám přijde asi výrazně méně než třeba voličů Spolu, Pirátů nebo STAN.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.