„Bylo by velmi neupřímné říkat, že tohle je úspěch. My jsme chtěli - a říkal jsem to stále - že chceme dvouciferný výsledek,“ řekl Vít Rakušan. On i lídryně kandidátky Danuše Nerudová poděkovali voličům. Rakušan zmínil také rekordní účast v evropských volbách, která ale přinesla podle něj ve velké míře protestní hlasy. Výsledek přesto nepovažuje za referendum o vládě.

„Co je pro nás velkým varováním, které nelze brát na lehkou váhu, je posílení komunistů a pravicových extremistů,“ řekla Nerudová.

Podle Rakušana to je špatná zpráva pro vládu i pro demokratické strany. „Jestli občas nezapomínáme (…) na to, že máme společně hájit hodnoty liberální demokracie,“ dodal. Komunisty a pravicové radikály, jak označil koalici Přísaha a Motoristé, STAN porazit chtěl.

Demaskování Filipa Turka

Podle dvojky kandidátky Jana Farského nebyla chyba, že se STAN v posledních týdnech před volbami zaměřil na Filipa Turka, kterého podle něj „demaskoval“. Turek, u nějž média upozornila na několik jeho snímků s nacistickou symbolikou či gesty, se za hnutí Přísaha a Motoristé, které ve volbách skončilo třetí, stal europoslancem, zvolena byla i druhá Nikola Bartůšek.

„Když bych se znovu rozhodoval, udělal bych to stejně,“ řekl Farský. Doufal v to, že se ke STAN připojí i další. Rakušan doplnil, že Turek si vybral k útokům STAN jako první a zaútočil na Nerudovou jako na ženu.

Na dotaz, zda bude STAN po výsledku v eurovolbách jinak zvažovat nominaci na post eurokomisaře, Rakušan odpověděl, že strana chce být ve vyjednávání i nadále aktivní. Nerudovou označil za vhodnou kandidátku. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) při příchodu do volebního štábu řekl, že nominace na eurokomisaře se podle něj mnohem víc probírá v médiích než uvnitř strany. Vláda by se podle něj měla na jméně shodnout, ne se přehlasovávat.