S europoslancem a jedním z trojice lídrů kandidátky Spolu Luďkem Niedermayerem jsme se na už páté předvolební debatě Deníku, tentokrát v Jihlavě, bavili opět o tom, proč by český volič měl jít k volbám a o co v nich jde. Dalšími hosty byli Ondřej Kolář, další z kandidátů Spolu a odbornou veřejnost bude zastupovat politolog a znalec evropské politiky Reda Ifrah. Debatou provázel evropský editor Deníku Luboš Palata.

Video z debaty si můžete pustit zde:

S bývalým viceguvernérem České národní banky Luďkem Niedermayrem jsme probrali minulých pět let Evropského parlamentu, ale také dvacet let členství Česka v Evropské unii. A výhled, jak to bude v Unii vypadat dál a co by podle něj měla EU dělat, aby byla ještě úspěšnější a českým občanům přinášela ještě více, než dosud.

S Ondřejem Kolářem jsme se zastavili u ruské agrese proti Ukrajině i u toho, co si má Česko počít s ukrajinskými muži, kteří se u nás i v celé EU ukrývají před odvodem do ukrajinské armády.

Pana Ifraha, který je původem z Alžíru, jsme se zeptali na jeho pohled na migrační pakt a na Evropu z pohledu zpoza moře, z jeho původní vlasti. I na to, proč Alžírsko nejméně na první pohled nepředstavuje migrační problém. Mluvilo se i o Green dealu, ekonomickém stavu unie.

O tom a o mnohém dalším byla dnešní debata vysílaná od 17:30 do 19 hodin v přímém přenosu na Deníku a našich facebookových profilech. Její záznam si zpětně můžete pustit na webu Deník.cz.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostech info Zdroj: se svolením EU Evropa v souvislostech

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.