Reportér se vydal i do zákulisí bruselského zpravodajství a ochutnal místní hranolky, které proslavila Angela Merkelová. Bývalá německá kancléřka si na ně kdysi zašla při náročném „hladovém“ summitu. Pořádný kornout stojí v přepočtu asi stokorunu.

Ursula von der Leyonová hodlá usilovat o své setrvání v čele Evropské komise:

Ursula von der Leyenová
Druhé funkční období. Ursula von der Leyenová chce zůstat v čele Evropské komise

Tři hlavní instituce Evropské unie – Evropská komise, Evropská rada a Rada Evropské unie – mají centrálu v Bruselu. Komise sídlí v paláci Berlaymont. Přístup je přísně hlídán, rentgenová kontrola je samozřejmostí. Zaměstnává daleko nejvíc evropských úředníků, spolu s dalšími zaměstnanci asi 30 tisíc. Dalších několik tisíc připadá na ostatní instituce.

Berlaymont. Obří budova a hlavní sídlo Evropské komise v Bruselu. Nejlépe se tam lze dostat z letiště autobusovou linkou 12 nebo metrem na stanici Schuman.Berlaymont. Obří budova a hlavní sídlo Evropské komise v Bruselu. Nejlépe se tam lze dostat z letiště autobusovou linkou 12 nebo metrem na stanici Schuman.Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Rada EU sídlí v budově Justus Lipsius. Pár minut chůze přes Leopoldův park se pak nachází komplex Evropského parlamentu, kde zasedají výbory. Lidé tam nedávno vytvořili pietní místo za Alexeje Navalného, kritika Putina, který zemřel jako vězeň.

Když nedávno Brusel navštívila vdova Julia, zájem médií byl enormní. Válka na Ukrajině rezonuje mezi tamními médii a politiky jako největší z velkých témat současnosti.

Před Evropským parlamentem ve Štrasburku promluvila manželka zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného:

Vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném Julija Navalná vystoupila ve středu 28. února s projevem před Evropským parlamentem.
Manželka Alexeje Navalného Julija v europarlamentu: Putin je krvavý zločinec

Jeden ze zkušených zaměstnanců vysílacího studia v Evropské komisi zavzpomínal i na dřívější politické „hvězdy“, které vyvolaly velkou pozornost. „Když pominu americké prezidenty Baracka Obamu a Donalda Trumpa nebo ruského Vladimira Putina, mediální šílenství vyvolala Greta Thunbergová a dokonce herec Richard Gere. Zvláštně unikátní byla návštěva Muammara Kaddáfího, kterého na každém kroku doprovázely v kruhu ženy,” prozradil.

Je znát, že se blíží červnové volby do Evropského parlamentu. Končí i aktuální období představitelů Evropské komise v čele s Ursulou von der Leyenovou. Předsedu volí na pět let právě evropští poslanci.

Evropské volby se uskuteční 6.-9. června 2024.Evropské volby se uskuteční 6. - 9. června 2024Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

V Bruselu se tak rozjíždí volební horečka. Na důležitost hlasování alespoň poukazují gigantické plakáty od letiště až po centrum a euročtvrť. I samotní lidé z bruselských institucí. Mluvčí předsedkyně Evropského parlamentu Juri Laas apeloval na novináře, že jde o významnější událost s větším dopadem na životy Evropanů, než tomu bude v případě letošních prezidentských voleb ve Spojených státech amerických. Obecně však u médií i veřejnosti v zájmu tradičně vítězí sledovaný americký souboj.

Při posledních eurovolbách v roce 2019 byla celková účast 50,66 procenta voličů. V Česku jen 28,72. Zájem byl u nás spíše na straně politiků než voličů.

Deník přináší odpovědi na nejdůležitější otázky ohledně voleb do Evropského parlamentu:

Letošní volební maraton odstartují v červnu volby do Evropského parlamentu. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější otázky: Termíny, volební systém, kdo kandiduje, jak je to s voličskými průkazy a další potřebné informace.
Eurovolby 2024: Jak a kde volit, termíny, kdo kandiduje, co voličský průkaz

Češi budou v roce 2024 volit 21 poslanců Evropského parlamentu, což je stejně jako v posledních eurovolbách v roce 2019. Celkově bude mít po těchto volbách Evropský parlament 720 poslanců (v současné době je v europarlamentu 705 poslanců).

„Počet poslanců Evropského parlamentu volených z každé země Unie je založen na principu degresivní proporcionality, což znamená, že každý europoslanec z větší země zastupuje více lidí než poslanec z menší země. Minimální počet poslanců z každé země je šest a maximální počet je 96,“ vysvětluje web Evropské unie.

Představitelé Slovenska s premiérem Robertem Ficem se nedávno spolu s Maďarskem vyjádřili, že s nevůlí sledují tlak na své vlády ze strany unijních institucí. Velkým tématem je pro ně migrační pakt EU.Představitelé Slovenska s premiérem Robertem Ficem se nedávno spolu s Maďarskem vyjádřili, že s nevůlí sledují tlak na své vlády ze strany unijních institucí. Velkým tématem je pro ně migrační pakt EUZdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Kam se směřování Unie vydá, ukážou až výsledky. V kuloárech panují již nyní obavy z možného posunu doprava. Podobně nepříznivě někteří politici i úředníci pohlížejí na nadcházející předsednictví Maďarska v čele s Viktorem Orbánem na Radě EU v druhé polovině letošního roku.