Během mandátu se Evropská komise musela vyrovnat se dvěma velkými krizemi - pandemií covidu-19 a s válkou na Ukrajině.

Podle europoslanců Luďka Niedermayera z TOP 09, Veroniky Vrecionové z ODS a Radky Maxové, která je členkou klubu socialistů a demokratů, dokázala EK na tyto krize dobře reagovat. Poslanci to řekli při setkání s novináři. Obdobný názor vyjádřili i další čeští zástupci v Evropském parlamentu. Podle jejich názoru se komisi například podařilo udržet jednotu členských států v reakci na ruskou invazi.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Unijní dohoda zlepší vracení migrantů, zdůrazňuje Pekarová Adamová

„Na druhou stranu Komise nedokázala dostatečně rychle reagovat na nové skutečnosti, které jak covid- 19, tak i ukrajinská válka přinesly, a to je růst inflace a ekonomický pokles v celé EU,“ uvedla Dita Charanzová zvolená na kandidátce ANO.

Stav hospodaření se zlepšit nepovedlo 

Od europoslanců zaznívají výtky, že Evropské komisi se nepodařilo zlepšovat stav hospodářství a konkurenceschopnost EU. Podle Tomáše Zdechovského z KDU-ČSL musí být prioritou „snížení byrokracie a větší investice do inovací“. Podle Alexandra Vondry z ODS unijní ekonomiku svazují nové regulace, které EU přijímá v rámci svých ekologických plánů. „Válcuje nás Čína, kdekoliv to vidíme,“ řekl ČTK Vondra s tím, že unijní regulace jsou příliš radikální.

Šéfka EK: Budeme stát při Ukrajině tak dlouho, jak to bude třeba  
 
Budeme stát na straně Ukrajiny na každém kroku, tak dlouho, jak to bude potřeba, řekla ve svém projevu o stavu Evropské unie šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. V unii podle ní od začátku války našly útočiště čtyři miliony Ukrajinců.

„Chci jim říct, že jsou teď stejně vítáni jako v těch osudných prvních týdnech,“ dodala von der Leyenová před europoslanci s tím, že Evropská komise navrhne prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v EU.

Europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa šéfce EK vytkl, že její projev byl málo konkrétní. „Zaznělo tam spousta krásných věcí a slibů o ochraně přírody, klimatické změně a zeleném průmyslu, ale nepadlo ani slovo o tom, jak se Evropě reálně daří snižovat závislost na fosilních palivech,“ uvedl.

Podle něj se předsedkyně EK v projevu také málo věnovala stavu právního státu v Maďarsku a v Polsku.

Spokojený premiér. Petr Fiala sklízel od unijních partnerů slova chvály za kvalitní předsednictví.
Češi se ukázali jako skvělí diplomaté. Toto vše během předsednictví EU dohodli

Europoslankyně Maxová při setkání s novináři ocenila opatření, které se komisi podařilo prosadit v sociální oblasti, například společná pravidla pro určování minimální mzdy či opatření proti platovým rozdílům mezi muži a ženami.

Podle Vondry není žádným tajemství, že Ursula von der Leyenová stojí o to stát se po volbách znovu šéfkou EK. „Já si myslím, že je to nejhorší komise, kterou jsme kdy měli,“ řekl Vondra ČTK. Podle něj si Komise začala hrát na imperiální vládu a přestala být spojencem malých a středních zemí v EU. Samotná von der Leyenová ale podle něj není nejhorším členem kabinetu.

Niedermayer: Na hodnocení je brzy 

Podle poslance Niedermayera je na hodnocení komise ještě příliš brzy, protože jí zbývá téměř rok do konce mandátu. Otevřených je na 200 opatření, o kterých spolurozhoduje Evropský parlament. V projevu uvítal některá ohlášená opatření, například zahájení šetření ohledně dumpingových cen čínských elektromobilů, záměr snižovat byrokracii pro malé a střední firmy či vstřícnější pravidla pro budování větrných elektráren.

Kateřině Konečné z KSČM v proslovu šéfky EK chyběla zmínka o nedostatku léčiv v Evropské unii. „To jen ukazuje, jak je předsedkyně (Evropské komise) odtržená od reality evropských občanů,“ řekla poslankyně ČTK. Obává se také obchodní války s Čínou, která podle ní drží zásoby klíčových surovin a látek, jež se využívají v průmyslu či výrobě léčiv. Zpřísňování ekologických pravidel podle ní vede k tomu, že se evropský průmysl stěhuje mimo unii.

Šéfka EK: Podařilo se nám splnit 90 procent toho, co jsme si vytyčili  

Díky Evropskému parlamentu, členským státům Evropské unie a týmu komisařů se podařilo splnit přes 90 procent toho, co bylo v roce 2019 vytyčeno. Ve svém tradičním projevu o stavu EU to v europarlamentu prohlásila šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. „Společně jsme ukázali, že když je Evropa odvážná, dokáže věci dotáhnout do konce,“ uvedla v proslovu, který je letos poprvé tlumočen i do znakového jazyka.

„Když jsem před vámi stála v roce 2019 se svým programem pro zelenou, digitální a geopolitickou Evropu, vím, že někteří měli pochybnosti. A bylo to předtím, než se svět obrátil vzhůru nohama, přišla globální pandemie a brutální válka na evropské půdě,“ řekla v úvodu své řeči šéfka unijní exekutivy.

„Ale podívejte se, kde je Evropa teď. Viděli jsme zrod geopolitické unie - podporujeme Ukrajinu, postavili jsme se proti ruské agresi, reagujeme na agresivní politiku Číny,“ dodala.