Buď to byla předem domluvená diplomatická hra, nebo ze strany českého premiéra Petra Fialy velká neobratnost, či dokonce podraz. Jen den poté, co česká vláda navrhla ministra Jozefa Síkelu jako jediného českého kandidáta na eurokomisaře, přišel z Bruselu od Ursuly von der Leyenové dopis, že ona přece chtěla kandidáty dva, muže a ženu. Aby měla na výběr a mohla dodržet plánované přibližně poloviční rozdělení členů nové komise na muže a ženy.
„Dopis obsahuje i přání na předložení dvou jmen kandidátů na eurokomisaře za každou zemi do 30. srpna. Česká vláda plně v souladu s platnými smlouvami včera rozhodla o nominaci ministra Síkely. Kabinet Ursuly von der Leyenové byl o tomto kroku obratem informován ještě v době zasedání vlády. K dnešnímu dni se vyjádřilo 11 z 27 zemí, ve všech případech byl nominován jen jeden kandidát,“ reagoval na dopis nesmlouvavě český Úřad vlády 25. 7. na síti X.
Od té doby se situace moc neposunula, ale v této chvíli jsou jasné dvě věci. Většina unijních států skutečně na výběr staronové šéfce Evropské komise nedává, posílá jméno jen jediného kandidáta. A pokud jde o zastoupení žen, zatím to na Leyenovou vysněnou paritu nejméně v tuto chvíli nevypadá. V polovině prázdnin byl poměr pět žen na jedenáct mužů.
Jedno jméno, a v obou případech muže, vysílají do Bruselu podle serveru Politico i druhá a třetí největší země Unie. Francie ponechává v Bruselu silnou váhu v podobě dosavadního komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona. Podle Filipa Křenka, analytika Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, by mohl být Breton novým komisařem pro obranu, který ale zatím nemá mít příliš rozsáhlý úřad ani závratný rozpočet. „Francouzský technokrat je praktický člověk, na tituly si moc nepotrpí. Ve skutečnosti chce mít autoritu a moc,“ uvedl Křenek.
Španělka, ne Síkela
Italská premiérka Giorgia Meloniová, jejíž europoslanci ze strany Bratři Itálie hlasovali v červenci proti znovuzvolení Ursuly von der Leyenové, posílá jako smířlivé gesto do Bruselu svého ministra pro EU, čtyřiapadesátiletého Raffaela Fitta. Jde o zřejmě nejvíce proevropského činitele její strany.
Pokud premiér Fiala a mnozí čeští politici i komentátoři předpokládali, že Síkela má díky svým vyjednáváním během energetické krize „předplacenou“ pozici komisaře pro energetiku, podle zpráv z bruselských kuloárů tomu tak už zřejmě není. Tou by se totiž měla stát španělská kandidátka na eurokomisařku Teresa Riberaová. To je pro Česko, plánující rozvoj jaderné energetiky, nepříjemné i v tom, že jde o velmi hlasitou odpůrkyni jádra.
Další nevýhodou pro Síkelu je i to, že mnoho zemí ponechává v Bruselu dosavadní členy Evropské komise. Ve veterána se změnil Slovák Maroš Šefčovič, který bude komisařem už páté období. Svého dosavadního komisaře, podobného veterána, ponechává v Bruselu v osobě Valdise Dombrovskise i Lotyšsko. Přepřahat nechce ani maďarská vláda, a to přesto, že Olivér Várhelyi nemá v Bruselu zrovna skvělé jméno.
Dlouho váhající Polsko pak včera odtajnilo, že posílá do Bruselu ne ministra zahraničí Radoslawa Sikorského, ale bývalého velvyslance při EU a blízkého spolupracovníka premiéra Donalda Tuska Piotra Serafina. Tedy téměř samí muži. A konec srpna, kdy je termín, který si Leyenová dala, se blíží.