Vzniklo v Praze v podobě Evropského politického společenství nějaké nové uskupení, jakási Evropská unie plus? A k čemu účast 44 zemí EU a jeho okolí na jednání v Praze bude?
Jde o významný moment v evropské historii, jehož význam zřejmě teprve doceníme. Země, které se v Praze sešly, spojuje respekt k západním hodnotám, odpor proti agresi Ruska na Ukrajině a snaha se dohadovat na klíčových strategických věcech pro celý evropský kontinent. Vše vypadá na to, že se ze summitů stane pravidelná záležitost a Praha jako místo, kde se odehrála první schůzka, vstoupí do dějin.

Přijeli do Prahy všichni premiéři a prezidenti, kteří byli na summit pozváni?
Ano, a to už je velký úspěch české diplomacie a české vlády jako organizátora. K jednomu stolu tak spolu při slavnostním obědě usedli například prezident Srbska Aleksandar Vučic a kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a premiér Arménie Nikol Pašinjan, tedy hlavy zemí, které spolu neudržují normální diplomatické styky.

Erdoganův příjezd k tureckému velvyslanectví v Praze
VIDEO: Summit v Praze. Erdogan pozdravil krajany, státníky vítal Fiala

Nehledě na to, že spolu s nimi bude u stolu i prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev. Mezi Jerevanem a Baku přitom panuje jen křehké příměří a před několika týdny mezi oběma zeměmi propukly tvrdé boje. Po vystoupení Británie z EU je pražský summit také prvním jednáním mezi současnými 27 zeměmi unie a Londýnem.

Příjezd státníků na první jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, 6. října 2022, Pražský hrad, Praha.Příjezd státníků na první jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, 6. října 2022, Pražský hrad, Praha.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Co se v Praze dohodne, je plánován závěrečný dokument?
Ne, nic takového se nečekalo. Podle premiérova unijního zmocněnce Tomáše Pojara to byl i záměr celého summitu, aby podmínka vytvoření společného závěrečného dokumentu při jednáních nesvazovala. Zásadní naopak je, že se účastníci dohodli na dalších pravidelných jednáních.

Co tak obrovský summit Česku přinesl a co Českou republiku stál?
Přinesl velkou reklamu a úspěšné pořádání summitu i respekt v Evropě. Na summit přijelo skoro tisíc novinářů a přenášel se po celé Evropě a také do velké části světa. Náklady byly přitom překvapivě malé a nepřesáhly zřejmě deset milionů korun.

Proč před summitem odletěl katarský emír a je to diplomatický průšvih?
Účast emíra Kataru na summitu nebyla nikdy plánována, protože Katar do Evropského politického společenství nepatří. Složitost organizace přitom komplikovala i možnost dvoustranných schůzek emíra s účastníky summitu, což katarský host pochopil, a ještě před začátkem jednání odletěl z Prahy.