Přijatý akt na podporu výroby střeliva má urychlit dodávky munice a raket na Ukrajinu. A také pomoci členským státům, včetně Česka, doplnit své arzenály.

Zavedením opatření, včetně financování ve výši 500 milionů eur (asi 12 miliard korun), má tento nový právní předpis za cíl zvýšit výrobní kapacitu. Tak, aby se vyřešil současný nedostatek střeliva pro obranné účely, konkrétně dělostřelecké munice, raketových střel i jejich součástí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vlevo) a český premiér Petr Fiala (vpravo) navštívili památník 17. listopadu 1989 na Národní třídě, 7. července 2023, Praha.
Těžké zbraně i munice. Válka na Ukrajině nastartovala český zbrojní průmysl

Europoslanci dále prosadili, aby munice poskytovaná členskými státy Ukrajině v rámci této legislativy nepodléhala vývozním omezením. „Hlasování je dalším pokrokem pro bezpečnost a obranu Evropy a pro naši podporu Ukrajiny tváří v tvář pokračující ruské agresi. Splnili jsme nejnaléhavější aspekt této legislativy: zajištění většího množství munice pro Ukrajinu. Je to důkaz evropské solidarity a naší kolektivní bezpečnosti,“ uvedl ke směrnici její zpravodaj, europoslanec Cristian-Silviu Busoi.

Směrnice, která byla přijata drtivou většinou hlasů, stanoví, že země EU společně nakoupí miliony kusů munice a zvýší výrobní kapacitu.