„Rozdíly v postojích Evropského parlamentu a členských zemí byly poměrně značné,“ dodal Kolaja.

V dubnu bude ve Štrasburku probíhat poslední zasedání Evropského parlamentu v tomto volebním období. Další zasedání, už v novém složení, se bude konat až v červenci poté, co v červnu proběhnou po celé Unii eurovolby.

Reforma asi projde

Belgie, která v současnosti předsedá Evropské radě, oznámila v únoru, že se jí podařilo mezi členskými státy dosáhnout shody na definitivní verzi. „Členské státy potvrdily svůj závazek zlepšit evropský azylový a migrační systém,“ uvedli tehdy zástupci předsednického státu.

Na migrační reformě našla EU loni v prosinci shodu:

Migranti na trase přes Středozemní moře. Ilustrační snímek
Povinná solidarita a rychlejší vracení. Evropská unie schválila migrační reformu

„Tato nová pravidla zvýší účinnost evropského azylového systému a posílí solidaritu mezi členskými státy. Na základě této dohody se zásadním způsobem změní způsob, jakým přistupujeme k migraci a azylu, na hranicích i na našich územích,“ dodala Belgie k hlasování, při němž se Česko tentokrát zdrželo.

Dohoda byla přijata většinovým hlasováním, takže přes zdržení Česka a odpor několika dalších zemí byla na úrovni států EU přijata.

Dá se to čekat v dubnu i v Evropském parlamentu. „Že by europoslanci něco shodili pod stůl, se stává výjimečně,“ uvedl Kolaja.

Evropa v souvislostech

Evropa v souvislostechEvropa v souvislostechZdroj: se svolením EU

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.