Po americkém Kongresu, kde vypovídala v říjnu, ji nyní vyslechl i europarlament, který připravuje rozsáhlou úpravu digitálního trhu.

„Kauza Facebooku je jen dalším z důkazů, proč je třeba technologické giganty regulovat. Ovlivňují náš každodenní život a jejich vlastní pravidla nejsou dostatečná,“ uvedla místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Západ Evropy uvolňuje, na východ se řítí katastrofa. Rozdíl dělá očkování

Zdroj: Deník

Podle účastníků jednání europarlamentu Haugenová během svého vystoupení zdůraznila, že pokud nebude EU Facebook kontrolovat, technologický koncern sám o sobě dostatečné kroky proti dezinformacím, podněcování nenávisti či k ochraně nezletilých nepodnikne. Algoritmus, který platformu řídí a nabízí uživatelům přednostně určité příspěvky, je budován jako zdroj zisku pro Facebook.

Právo uživatelů 

Evropský parlament se způsobem, jak ovlivnit negativní vlivy této i dalších digitálních platforem, bude nyní zabývat. „Všichni uživatelé Facebooku by měli znát jeho obchodní model a rozhodnutí na pozadí provozu platformy a v co největší míře jim rozumět,“ uvedla ke smyslu slyšení Haugenové dánská europoslankyně Christel Schaldemoseová.