Vedle mnoha různých povinností a omezení, které nové unijní směrnice přinesou, obsahuje úterní balík zákonných ustanovení i jednu dobrou zprávu.

Tou je vytvoření Sociálního fondu pro klimatická opatření. Fond bude financován z dražeb emisních povolenek, kterými se budou danit činnosti zatěžující ovzduší skleníkovými plyny. Nově to bude i doprava a vytápění budov. Počítá se s tím, že se ve fondu díky příjmům z povolenek soustředí 65 miliard eur (asi 1,6 bilionu korun).

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační snímek
V Evropě běží tvrdá bitva o vodík z jaderných elektráren. Česko drží pozice

„Součástí dohody je navýšení investic do inovací nebo další podpora domácností, aby pro ně byly dostupné energetické úspory nebo možnost vyrábět si elektřinu a teplo po svém. Pro Česko to znamená dalších 100 miliard korun navíc. Vláda teď bude muset připravit systém, jak je spravedlivě a efektivně využít,“ uvedl k sociálnímu fondu europoslanec Mikuláš Peksa. Ten přijetí balíku dohod stejně jako další pirátští europoslanci podpořil.

Přijetí podpořil i europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. „Tímto krokem jsme se přiblížili schválení celého balíčku Fit for 55, který by měl pomoci dostat Unii na dráhu udržitelného fungování ekonomiky a společnosti,“ sdělil Deníku.

Charanzová proti 

Negativně hodnotí nová opatření místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO), která v tiskové zprávě uvedla, že pro ně nehlasovala. Obává se například, že kvůli přezkumu emisních povolenek v letectví hrozí zdražování letenek.