Na ekologickém zemědělství, chovu skotu, vlastním zpracování a produkci hovězího masa a agroturistice postavili svoje podnikání manželé Jiří a Hana Řehořkovi. V Horní Branné provozují Biofarmu pod Hájkem. Jejich rodinné hospodářství získalo ocenění Ekofarma roku, které uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců a Nadační fond Richarda Bartáka. Díky vlastnímu know-how jim patří také jeden unikát.

Libor Marčan, předseda Komise životního prostředí statutárního města Prostějova.
Modrozelený Prostějov aneb Louky i dešťovka v akci

Biofarma v Horní Branné jako jediná v ekologickém zemědělství zpracovává výhradně hovězí maso bez přídavku dusitanové soli. Ke zpracování masa využívají Řehořkovi pouze svůj chov. Přímo na farmě vyrábí šunku, trvanlivé salámy, grilovací klobásy, hovězí párky. Jatka mají na farmě od loňského roku. „Naše cesta není být velkovýrobna. Kolik se toho vyrobí, tolik toho bude. Děláme jen jednu porážku našeho zvířete týdně,“ říká Hana Řehořková.

Originální výroba

Biologickému zemědělství se Řehořkovi začali věnovat zhruba před 20 lety, kdy byl jejich chov zaměřený na výrobu mléka. Farma se nyní věnuje pouze produkci hovězího masa. „Nechtěli jsme jít cestou používání dusitanových surovin, přídavných látek, které se běžně používají,“ vysvětluje farmářka. „Celý výrobní proces je odlišný. Není tak rychlý. Je to ruční výroba, originál. Je to maso skotu, který se u nás na farmě narodí. Dvakrát denně se chodím na maso dívat, jestli má správnou vlhkost. Pořád s tím žiju, píšu si záznamy,“ vypráví Hana Řehořková.

Zdroj: Deník/Jan Braun

"Naučili se technologii výroby, která v České republice vůbec není. Bezdusitanové zpracování hovězího masa některé farmy dělají, ale většina z nich do toho přidává vepřové maso. Naučili se i fermentovanou technologii, kterou v ČR také nikdo výhradně z hovězího masa nedělal," poukazuje na výjimečnost biofarmy v Horní Branné Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

„Řehořkovi příkladným způsobem hospodaří v režimu ekologického zemědělství. Je to krásná ukázka rodinné farmy, kde se spojuje chov skotu se zpracováním a agroturistikou,“ objasňuje Urbánková, čím si krkonošská rodinná farma s velkou tradicí vysloužila ocenění.

Nejlepší statek

Ocenění Ekofarma roku se uděluje nejlepšímu statku hospodařícímu v ekologickém zemědělství Svazem PRO-BIO a Nadačním fondem Richarda Bartáka. Ocenění vzniklo spojením akce Bartákův hrnec a Nejlepší sedlák roku.

Rašeliniště mezi obcemi Pernink a Abertamy
Do místa těžby se vrací voda a život

Slavnostní předání ocenění, které v minulém roce obdržel ekostatek Bezděkovský mlýn na Vysočině, se uskuteční v rámci dne otevřených faremních vrat na Biofarmě pod Hájkem v Horní Branné 20. června. Návštěvníky čeká ochutnávka biopotravin, farmářský trh a prohlídka statku.

Zelená pro EvropuZdroj: DeníkZelená změna u vás: Každá třetí koruna, kterou v příštích letech získá Česko z evropských fondů, by měla jít na změnu naší země v ekologicky šetrnější stát. Jde o mnoho desítek miliard, které by měly pomoci omezit změny klimatu. Deník vám pod logem „Zelená pro Evropu“ přináší ve spolupráci s EURACTIV.cz příběhy z oblasti ekologie a zkoumá, koho a jak se může tato změna dotknout a jak ji dobře využít.