U chodníku přibrzdí auto s německou poznávací značkou, zapne výstražné blinkry. V tu chvíli již vybíhá z přilehlého domu člověk s igelitovou taškou.

Co se děje v Německu.Co se děje v Německu.Zdroj: Deník

„Auto zastaví, stáhne okýnko, kterým mu vietnamský prodavač podá tašku s kartony cigaret, a vezme si peníze. Je to rychlé a časté. Denně takto může přijet i několik desítek zákazníků,“ říká místostarosta Jiříkova Jindřich Jurajda. Prodavači přesně vědí, o co má řidič auta zájem. Na jeden ze stromů totiž vyvěsili ceduli s telefonním číslem, která směřuje na německou stranu hranice do Ebersbachu. Stačí tak zavolat, objednat si a dojet pro nákup. Podobně jako v restauracích.

Obchodníci z tržišť na české straně hranice tak využívají poměrně velkých rozdílů v cenách cigaret v Česku a Německu. Ničeho se přitom nedopouští, oběh zboží totiž zakázaný není. „Ani kupující, ani prodávající neporušují zákaz překročení hranic. Zboží si prostě podají přes hranici, kterou v tomto místě tvoří letité zábradlí,“ vysvětluje jiříkovský místostarosta.

Že je takový způsob obchodování v pořádku si myslí také Christian Meinhold ze spolkové policie v Pirně. „Cesty za nákupy pohonných hmot nebo cigaret jsou absolutně zakázané. Ale to není tento případ,“ řekl ve vysílání německé veřejnoprávní televize MDR Meinhold. Pokud by ale některý z účastníků takového obchodu překročil hranice, musí počítat s následky. „Minimálně budeme požadovat personálie, abychom věc mohli předat hygienické službě. A následně dotyčný bude muset do karantény,“ doplnil Meinhold.

Podobné zkušenosti mají také v opačném cípu Šluknovského výběžku, ve 25 kilometrů vzdálené Dolní Poustevně. Ta prorůstá se saským městem Sebnitz, od kterého ji v centru města odděluje jen potok. „Podle mne se to děje na všech podobných přechodech, které jsou uprostřed měst. Oproti jaru, kdy chodili lidé kvůli zátarasům na silničních přechodech i přes lesy nebo pole, je ale nyní větší klid,“ přidává zkušenosti ze západního Šluknovska starosta Dolní Poustevny Robert Holec.

Na česko-saských hranicích je nyní nejpřísnější režim od loňského jara, kdy Česká republika hranice uzavřela neprodyšně. Pravidla pro překračování hranic zpřísnila spolková i saská vláda minulý víkend, kdy zařadila Česko mezi země s vysokým výskytem mutací koronaviru. Od neděle tak do Saska mohli jen pendleři pracující ve zdravotnictví a sociálních službách nebo zemědělství, tento týden drážďanský kabinet výjimky rozšířil ještě například na energetiky nebo informatiky.

Nová rubrika U sousedů
U sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.U sousedů. Zdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy v Česku, Polsku, Německu a Rakousku. Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako Tomáš Skřivánek na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo doyen naší rubriky Vladimír Majer z jižních Čech. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata, a je možné, že časem přibereme ještě další kolegyně, či kolegy. Přejeme hezké nedělní počtení.