Na společném jednání se zástupci policejních odborů v Drážďanech saský ministr vnitra Armin Schuster a jeho braniborský protějšek Michael Stübgen (oba z konzervativní strany CDU) zopakovali požadavek na hraniční kontroly. Oba politici v souvislosti s nelegálními vstupy do země varovali před vyhrocením situace.

Schuster uvedl, že hraniční kontroly by měly začít již nyní, aby se Sasko dostatečně připravilo na nárůst nelegální migrace v podzimních měsících. Případné zavedení kontrol by podle Schustera mělo být koordinováno se sousedními zeměmi.

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

Oba politici chtěli po jednání znovu vyzvat sociální demokratku Faeserovou, aby v Bruselu zahájila potřebnou notifikační proceduru.

Schuster poukázal na nebezpečí, které představují nelegální převaděči. V červenci podle něj zemřela žena při nehodě přeplněné dodávky, jejíž řidič prchal před policií. „Nezodpovědné chování převaděčů a ohrožení převáděných osob je třeba co nejdříve zastavit,“ řekl ministr Schuster.

Přes Česko do Německa

Přes Česko vede jedna z migračních tras, po které do Německa proudí migranti bez potřebných dokladů. Braniborsko se Saskem kvůli tomu na jaře požadovaly dočasné obnovení stálých hraničních kontrol s Českem a Polskem po vzoru těch, které Německo od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem. Tyto kontroly nejsou plošné po celé délce hranic s Rakouskem, ale jen na vybraných přechodech. Rozšíření stálých hraničních kontrol Faeserová opakovaně odmítla, s Polskem a Českem se ale dohodla na sérii protiopatření včetně četnějších kontrol.

Ministr zahraničí Jan Lipavský
Ministr zahraničí Jan Lipavský: Migrační reforma je to, co dřív žádal Babiš

Česko je stejně jako Německo součástí unijního schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Za běžných okolností lidé mohou mezi těmito zeměmi cestovat bez omezení.