Častý dotaz je, zda je možné získat peníze z EU na drobné projekty, které vymyslelo pár aktivních nadšenců, aby zlepšili život v obci, ale nemají na realizaci peníze. Může jít přitom o novou cyklostezku, opravu můstku přes potok či pomoc seniorům. Odpověď je „ano“. Cesta vede přes tzv. místní akční skupiny (MAS.)

O co jde? Prakticky po celé ČR existují místní společenství. Je jich 180 a působí na 95 % venkovského území. Přes ty jdou peníze z EU na drobné lokální projekty.

Na ty je třeba se obrátit. Začněte ideálně tím, že si přes stránku www.risy.cz (případně: www.mistniakcniskupiny.cz) najdete akční skupinu na území, pod které vaše obec spadá. Žádat mohou ale pouze subjekty z obcí, které mají pod 25 tisíc obyvatel.

Další krok je kontaktovat přímo vedoucího pracovníka té „vaší“ skupiny MAS. Řekněte mu o svém záměru a zeptejte se ho, jaké plánují výzvy. Poradí vám, jestli do nich zapadne váš projekt a jak případně postupovat.

Teď je otevřených výzev minimálně, protože dobíhá minulé rozpočtového období a to další se teprve plánuje. Je to ale ideální doba se s akčními skupinami spojit a dát jim o sobě vědět. I tady ovšem platí: Členem MAS můžete být i jako soukromá osoba, o dotace na projekt můžete žádat jen jako právnická osoba, která má IČO.

Seriál vzniká ve spolupráci se zastoupením EK v Praze.

Jak na peníze z fondů EUJak na peníze z fondů EUZdroj: Deník