V obou případech Evropský parlament sice na realitě nic nezmění. Ale stanovisko europoslanců je důležité k tomu, aby se státy EU odhodlaly zabavit ruský majetek, jenž se podařilo na počátku války zadržet v Unii. A použít ho na kompenzaci škod způsobených Ruskem Ukrajině.
V případě Maďarska je to zase signál vůči členským státům, aby po polovičatých ústupcích Budapešti neodblokovaly miliardy eurz Plánu obnovy. A naopak, aby se vůči Maďarsku přistoupilo k zablokování miliard eur z fondů EU, protože si to situace vyžaduje. Oba návrhy byly přijaty v Evropském parlamentu velkou většinou hlasů.

Český volič by se ale měl zajímat, jak hlasovali čeští europoslanci. Těch je, jak známo, v europarlamentu 21. A někdy hlasují překvapivě.
V případě rezoluce o Rusku to tak překvapivé nebylo. Proti hlasovali jen „extremisté“, okamurovci, Hynek Blaško a Ivan David. A předsedkyně českých komunistů europoslankyně Levice Kateřina Konečná. Symbolické bylo, že ze Slovenska se k nim přidali europoslanci za Směr Roberta Fica.
Rozdělené ANO
Na stranu Viktora Orbána se pak postavili všichni jmenovaní, ale i europoslanec ANO Ondřej Knotek. Jeho kolega z ANO Martin Hlaváček se zdržel, stejně jako europoslanci ODS Alexander Vondra, Jan Zahradil a Veronika Vrecionová. Místopředsedkyně europarlamentu za ANO Dita Charanzová a europoslankyně Martina Dlabajová naopak hlasovaly pro rezoluci proti Orbánovi.