V obou případech Evropský parlament sice na realitě nic nezmění. Ale stanovisko europoslanců je důležité k tomu, aby se státy EU odhodlaly zabavit ruský majetek, jenž se podařilo na počátku války zadržet v Unii. A použít ho na kompenzaci škod způsobených Ruskem Ukrajině.

V případě Maďarska je to zase signál vůči členským státům, aby po polovičatých ústupcích Budapešti neodblokovaly miliardy eurz Plánu obnovy. A naopak, aby se vůči Maďarsku přistoupilo k zablokování miliard eur z fondů EU, protože si to situace vyžaduje. Oba návrhy byly přijaty v Evropském parlamentu velkou většinou hlasů.

Jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Ilustrační snímek
Symbolický krok. Rusko je státem podporujícím terorismus, schválili europoslanci

Český volič by se ale měl zajímat, jak hlasovali čeští europoslanci. Těch je, jak známo, v europarlamentu 21. A někdy hlasují překvapivě.

V případě rezoluce o Rusku to tak překvapivé nebylo. Proti hlasovali jen „extremisté“, okamurovci, Hynek Blaško a Ivan David. A předsedkyně českých komunistů europoslankyně Levice Kateřina Konečná. Symbolické bylo, že ze Slovenska se k nim přidali europoslanci za Směr Roberta Fica.

Rozdělené ANO

Na stranu Viktora Orbána se pak postavili všichni jmenovaní, ale i europoslanec ANO Ondřej Knotek. Jeho kolega z ANO Martin Hlaváček se zdržel, stejně jako europoslanci ODS Alexander Vondra, Jan Zahradil a Veronika Vrecionová. Místopředsedkyně europarlamentu za ANO Dita Charanzová a europoslankyně Martina Dlabajová naopak hlasovaly pro rezoluci proti Orbánovi.