Unikátní projekt postupně přináší svědectví několika ukrajinských rodin. Popisuje, jak se jim za 12 měsíců úplně změnil život. Autentické výpovědi sesbírali a sepsali dva novináři: Ukrajinka Natalija Burlaku a reportér Deníku Luboš Palata. „Oba se osobně setkali s aktéry příběhů v minulých dnech na různých místech na Ukrajině,“ říká editor projektu Roman Gallo.

Situace v ukrajinském Charkově, únor 2023
Ukrajina je po roce války vyčerpaná. Ale hrdá, nepokořená dál bojuje o vítězství

„Natalija už více než rok zažívá ruskou agresi na vlastní kůži. Řada jejích přátel aktivně bojuje se zbraní v ruce, další pomáhají jinak. Luboš napadenou zemi navštívil jako novinář hned po vypuknutí konfliktu loni a znovu do Kyjeva a dalších měst vyrazil před dvěma týdny, na konci února,“ dodává Gallo a vysvětluje, co vedlo Deník.cz k tomuto projektu: „Ve zprávách často zaznívají informace o průběhu bojů, zničených domech, trafostanicích, o dodávkách zbraní, politické sliby, hrozby a reakce na ně, odhady padlých a raněných. My jsme chtěli ukázat osudy konkrétních lidi, jejich život, pocity, plány. Válka nejvíce dopadla právě na desítky milionů Ukrajinců. Oni jsou proto hrdiny seriálu Deníku.cz Život před válkou a teď.“

Ukrajinka Ljudmila Sachnovová z Kramatorsku dnes
Ruská agrese jí zničila manželství a dvakrát připravila o domov. Přesto nezoufá

V prvním díle projektu přinášíme vyprávění Ljudmily Sachnovové. Byla manažerkou vyhlášené restaurace ve východoukrajinském Kramatorsku. Sama Ljudmila prohlašuje, že dvakrát měla v životě všechno, co si mohla přát. Dvakrát o to přišla. Jak se s tím vyrovnala? Co bude dělat? 

Více dnes na straně 8 tohoto vydání a na www.denik.cz, kde budeme postupně den po dni zveřejňovat další články.