K čistému životnímu prostředí přispívá také podpora cyklistiky či omezování vjezdu aut se spalovacím motorem. V Belgii i v Lucembursku panuje oproti Česku vlhčí přímořské klima.

Díky vysokému podílu cizinců (v Lucemburku 50 procent a v Bruselu 25 procent) disponují města velkým množstvím kulturních příležitostí i velkou rozmanitostí gastronomie. Nově příchozí zaměstnanci Komise či jiné instituce EU mohou nabízené možnosti objevovat individuálně či na základě doporučení kolegů či zaměstnavatelem poskytovaných privilegovaných vstupů. Svým zaměstnancům instituce pomáhají při hledání bydlení.

Základní odlišností je velikost obou center EU. V Lucemburku bydlí o pár tisíc lidí více nežli v Liberci či Olomouci, jedná se tedy spíše o menší město, kde lze na řadu míst dojít pěšky či dojet lanovkou, která v členitém terénu doplňuje tramvaje. Počet obyvatel „velkého“ Bruselu je srovnatelný s Prahou a je tu metro či tramvaj.

Navíc jsou obě hlavní města díky své poloze ideálním výchozím bodem pro objevování zemí Beneluxu, Francie a Německa. Celá oblast je propojena hustou sítí železnic a dálnic, což i poměrně vzdálená místa přibližuje, např. jízda vlakem z Bruselu do Paříže trvá necelou hodinu a půl.

close Jak za prací v institucích EU. info Zdroj: Deník zoom_in Jak za prací v institucích EU. Nový seriál vám pomůže k práci v EU
Deník pro vás připravil více než desetidílný seriál, který vás seznámí s tím, jak můžete získat práci v institucích EU.
Celý seriál, včetně rozhovorů s klíčovými politiky, najdete každý týden na Deník.cz v rubrice Evropa pro Čechy nebo přímo v tématu ZDE.

Spolu s Deníkem se budou na přípravě tohoto seriálu podílet Jaroslava Plšková z Odboru vzdělávání a mezinárodní spolupráce ve státní službě ministerstva vnitra a Ondřej Pometlo z Diplomatické akademie MZV, kteří se touto problematikou pracovně zabývají.