Brzy uplynou dva roky od začátku ruské agrese proti Ukrajině, která ale začala už v roce 2014 okupací Krymu. V jaké fázi válka je? Kyjev, a my s ním, vyhrává, nebo prohrává?
Válka se bojuje, dokud neskončí, válčící strany v ní bojují, dokud neskončí. V tuto chvíli nejsou zprávy z bojiště úplně dobré. Ale není třeba propadat pesimismu, protože se to ještě dá změnit.

Co pro to můžeme udělat?
Naše úloha v tomto konfliktu není se do něj přímo zapojit. Ale spočívá v podpoře Ukrajiny. Materiálně, zbraněmi, humanitární pomocí, ale i penězi. Budeme-li ji podporovat dostatečně, pak má Ukrajina šanci v tomto konfliktu zvítězit. Pokud nebudeme Ukrajinu dostatečně podporovat, tak se stane pravý opak.

ROZHOVOR: Válka na Ukrajině může skončit velice rychle a náhle, uvádí Alexander Duleba:

Politolog Alexander Duleba
Expert na východní Evropu Duleba: Nevydařená ofenziva Ukrajiny neznamená konec

Co by to znamenalo?
To, že my budeme pak muset na svoji obranu platit daleko více než dosud. Protože Rusko případným vítězstvím v tomto konfliktu získá relativně hodně. A naší českou národní pozicí je snažit se, aby Rusko od nás bylo co nejdále.

Rusko dosáhlo na frontě několika úspěchů, naposledy dobytím Avdijivky. Jak zásadní to je? Nebo to jsou jen drobné posuny na frontě?
Je třeba se věnovat tomu, proč k těmto věcem došlo. A u Avdijivky podle informací, které máme k dispozici my, k tomu došlo z důvodu nedostatečné podpory municí. Ukrajinská strana měla při obraně nedostatek munice k tomu, aby se vypořádala s ruským útokem. Pokud se podaří díru především v dělostřelecké munici zacelit, tak je možné, aby Ukrajina vedla bojovou činnost dostatečně efektivně a ruské útoky odrážela.

Jak zásadní je pád samotné Avdijivky?
Má to nějaké logistické důsledky v podobě přerušení ukrajinských zásobovacích tras a má to nějaké psychologické důsledky. Neztrácejme ale hlavu. Nestalo se nic přelomového. Stojí za to si připomenout dobu, kdy Ukrajina rychle postupovala a dobyla zpět více než polovinu území, které se Rusko pokusilo zabrat na počátku agrese, kdy chtělo ovládnout celé území Ukrajiny.

Co je třeba udělat nyní, kdy si připomínáme dva roky od ruského útoku na Kyjev?
Je třeba se podívat na udržitelnost naší pomoci Ukrajině. Udržitelnost pomoci je ve finále číslo, suma. My jsme teď v NATO řešili, jaké to číslo je. Věnuje se tomu i rammsteinský formát, kde se asi padesát zemí dohaduje o pomoci Ukrajině. Pomoc Ukrajině je třeba plánovat, a proto je třeba vědět, kolik ta válka stojí. I k tomu, aby se pomoc rozdělila a aby každý nesl rozumný díl.

NOVÝ SYSTÉM V RUSKU? Západ musí pomoci, říká historik a Putinův kritik Alexej Kelin:

Česko-ruský historik a kritik Putinova režimu Alexej Kelin
Západ musí Rusku pomoci vybudovat nový systém, říká historik Alexej Kelin

Je to tak, že pomáháme méně, než by Kyjev potřeboval?
V podpoře Ukrajině se neustále překračují nějaké bariéry. Vždy jsme za tou ukrajinskou potřebou. A to nejde jen o množství, ale i o kvalitu. Určitě si vzpomenete třeba na to, zda poskytnout Ukrajině dalekonosné rakety. Kdyby Ukrajina měla včas vše, co potřebuje, tak by její úspěšnost byla určitě větší, než je dnes.

A lepší se to aspoň?
Ano, dějí se dobré věci. Finišuje příprava dodávek stíhaček F-16. Navyšují se dodávky i kvalita důležitých raket dlouhého doletu.

Válka je dnes do značné míry statická. Lze to změnit?
Ano, ve chvíli, kdy jedna strana získá nějakou materiální, početní nebo morální převahu. K prolomení fronty zatím nedošlo. Jde o konflikt vůle a produkce. U produkce to nejde rychle a my jsme se navíc moc nepohnuli z místa.

Celý rozhovor si můžete pustit v podcastu a videopodcastu Evropa pro Čechy:

Zdroj: Deník/Luboš Palata