Znamená to, že příští rok již nebude kandidovat do Evropského parlamentu? „V tuto chvíli žádné primárky nevedu, je to pro mě otevřená věc. Svoji kandidaturu považuji za méně pravděpodobnou. Čekám, jak vedení TOP 09 rozhodne o způsobu kandidatury. Především na to, zda půjde samostatně, nebo v rámci koalice Spolu,“ prozradil.

Sám je zastáncem trojkoaliční kandidátky (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), neboť si myslí, že pravice by měla postupovat jednotně. „Ty volby totiž budou bohužel mnohem víc o české politice než o té evropské. A obávám se, že pan expremiér Babiš z toho udělá další referendum o vládě,“ argumentuje.

Velvyslanec při NATO Jakub Landovský.
Válka je stejně blízko jako pláže na Makarské, říká velvyslanec Jakub Landovský

Obsáhle se také věnuje právě projednávanému konsolidačnímu balíku, který vnímá jako nutnost: „Pro mne je důležité, že je tu snaha vlády zastavit obrovské tempo zadlužování, které bohužel činí z České republiky negativního premianta v Evropě. To je alarmující a snižuje to náš rating u renomovaných zahraničních agentur. Pokud bychom nic neudělali, za deset let se dostaneme na hranu státního bankrotu. Žili jsme nad poměry a teď musíme podstoupit redukční kúru, byť tomu bude tleskat málokdo.“

Zářez díky Muchovi

Pospíšil je pyšný, že přispěl k rozuzlení složité kauzy Slovanské epopeje Alfonse Muchy. „Udělal jsem maximum pro to, abych odvrátil soudní spor, ve kterém by Praha pravděpodobně přišla o vlastnictví Muchovy Epopeje. Aby to tak mohlo skončit, museli jsme se s Johnem Muchou domluvit. Pokud z logických důvodů trval na Savarinu, uzavřeli jsme dohodu, že na dvacet let bude Slovanská epopej společně se sbírkou rodiny Mucha vystavena v nově vybudovaných klimatizovaných podzemních prostorách komplexu Savarin,“ vysvětlil.

A kde bude možné slavná plátna vidět do doby, než se Savarin dokončí? Jak se Jiří Pospíšil dívá na pirátské tažení proti ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi? Dočtete se v pátečním vydání tištěného Deníku.