„Každý, kdo se snaží oslabit pomoc Ukrajině i třeba prohlášeními, tak v zásadě napomáhá Kremlu. Každý, kdo šíří ruskou propagandu, například tím, že říká, že Ukrajinci začali válku, tak to vlastně znamená, že zrazuje své spojence v Evropské unii,“ řekla Jourová, která je komisařkou pro hodnoty a transparentnost.

Fico při únorovém druhém výročí ruské vojenské invaze na Ukrajinu například řekl, že válka začala již v roce 2014 „řáděním ukrajinských neonacistů“. Tvrdil, že strategie Západu ohledně konfliktu nefunguje, že se ve válce zabíjejí Slované a Západ se tomu přihlíží, aniž Evropská unie představila mírový plán.

Přečtěte si komentář Kateřiny Perknerové o Petru Pavlovi a Robertu Ficovi:

Kateřina Perknerová
Fico může z Unie odejít

Nesouhlas s těmito výroky dali najevo například premiéři Česka a Polska, ale i britský velvyslanec na Slovensku, kterého za jeho výroky Fico o uplynulém víkendu kritizoval.

„Všichni chceme mír. Ale nechceme takový mír, který by znamenal kapitulaci Ukrajiny. Tak slabí nejsme,“ řekla Jourová.

Eurokomisařka uvedla, že by v reakci na Ficovy výroky očekávala větší vyjádření nespokojenosti a nedůvěry ze strany politických lídrů evropských zemí, jak učinil polský premiér Donald Tusk. Podle ní to není záležitost Evropské komise. „Naše základní pravidla, což jsou základní smlouvy, nepočítala s tímto typem zrady základních zájmů Evropské unie a evropských občanů,“ řekla.

Obavy z reformy

Jourová rovněž kritizovala Slovensko za změny v trestním právu, které předpokládají například snížení trestů za korupci a až na výjimky i za ekonomickou kriminalitu, jakož i zkrácení promlčecích dob trestných činů. „Díváme se zejména reformu trestního práva na Slovensku s velkými obavami. Máme dodržovat taková pravidla, aby trestní právo reagovalo na korupci, na podvody, na kriminalitu, která se může podepsat na evropských penězích,“ řekla Jourová.

Slovensko schválilo reformu tresního práva:

Slovenský premiér Robert Fico
Slovensko schválilo kritizované změny v trestním právu. Elitní prokuratura končí

Dala najevo, že EK svůj postoj ke změnám v trestním právu poskytne až poté, co nová úprava nabude právní moci. To může trvat delší dobu, protože slovenský ústavní soud pozastavil platnost například schválené velké novely trestního zákoníku, nikoliv ovšem rozhodnutí slovenské sněmovny zrušit elitní útvar prokuratury. Nyní budou ústavní soudci posuzovat soulad změn se slovenskou ústavou.

Jourová kritizovala také výpady mladých politiků Ficovy strany Směr-sociální demokracie vůči novinářům.