Pro Českou republiku přichází zásadní výzva, která se týká jeho zřejmě největší novodobé chlouby – automobilového průmyslu. Proto se i další debata Café Evropa věnovala tomuto pro Česko klíčovému tématu „zelené transformace“.

Café Evropa: Občanská výchova v českých školách
VIDEO: Výchova k demokracii? V Česku zadní kolo u vozu

V rámci boje proti klimatické změně a jejím dopadům se státy EU zavázaly dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. Vedle řady dalších opatření Evropská komise také navrhuje, aby se od roku 2035 v EU prodávala jen auta neprodukující emise oxidu uhličitého. Důraz by byl kladen na nízkoemisní a bezemisní pohony, především pak na elektromobilitu.

Je přechod na elekromobily možný?

Pro Evropu by tento projekt znamenal prudký nárůst počtu elektromobilů a také nutnost dobudovat masivní infrastrukturu k jejich dobíjení. V řadě zemí západní a severní Evropy jsou automobilky i společnost již v současné době poměrně lépe připraveni na transformaci k elektromobilitě a nákup vozidel s baterií je navíc někde řidičům i částečně dotován.

Plány Evropské unie však znamenají značnou výzvu pro automobilový sektor v Česku, kde je značná část průmyslu a ekonomiky napojena na výrobu klasických spalovacích automobilů. Vyšší pořizovací cena elektromobilů navíc může vést k tomu, že si lidé ponechají auta se spalovacími motory i po hranici jejich životnosti a tím dále negativně ovlivní životní prostředí.

Jak vidí stav Evropské unie mladá generace?
VIDEO: Jak vidí stav Evropské unie mladá generace. Podívejte se na debatu

V Café Evropa o tom dnes od 17:30 debatovali Michal Kadera, ředitel pro vnější vztahy, Škoda Auto, Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády, hlavní ekonom, Trinity Bank, Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, Zdeněk Pertlez, výkonný ředitel, Sdružení automobilového průmyslu, Jana Plaňanská, Expert management elektromobility. Pořadem provázel Ondřej Houska, Hospodářské noviny, moderátor debaty.

Debatu jste mohli sledovat v přímém přenosu na tomto místě, nebo na FB Deníku.

Akci pořádá Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy z debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.