Slovenský premiér Ľudovít Ódor po oznámení obou sousedních zemí o zavedení kontrol na společných hranicích řekl, že migrace potřebuje evropské řešení a samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt. Dosluhující slovenská vláda rozhodne o svém postupu ve středu. Po Česku a Polsku zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem i Rakousko.

Před rokem kvůli přílivu migrantů Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích koncem září, opatření zrušilo začátkem února. „Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů,“ uvedl Fiala.

Opatření začne fungovat od dnešní půlnoci. „Kontroly budou probíhat namátkově po celé délce hranic se Slovenskem tak, aby co nejméně omezily přeshraniční provoz a zbytečně nezatěžovaly dopravu ani cestující,“ doplnil Rakušan. České úřady jsou podle něj v kontaktu se slovenskými, rakouskými i německými sousedy.

Ve středu bude opatření na svém pravidelném zasedání potvrzovat vláda, řekl ČTK mluvčí kabinetu Václav Smolka. Zatím má trvat deset dní.

Policie na síti X sdělila, že na opatření nasadí v úvodní fázi zhruba 130 policistů, především z příhraničí. „Pomáhat jim budou kolegové z cizinecké policie a ostatních krajských ředitelství,“ napsala policie. Kontroly se budou soustředit na vytipovaná vozidla a policisté využijí zkušenosti kolegů s odhalováním převaděčů.

Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že kontroly bude provádět namátkově po celé hranici. „Upozorňujeme, že občané k překročení hranice potřebují platný pas nebo občanský průkaz,“ napsalo. Kontrolován může být kdokoliv, proto vnitro doporučuje mít osobám poblíž státní hranice u sebe platné doklady.

Kontroly zajistí svými silami policie, počítá se spoluprací s celní správou. Policisté se zaměří hlavně na silniční a železniční přechody, kontroly se ale mohou týkat i pěších či cyklistů. Mezi ČR a Slovenskem je 27 bývalých hranicích přechodů, z toho 17 silničních, sedm železničních a tři říční, doplnilo vnitro.

Obchod s lidským neštěstím

Fiala k zavedení namátkových kontrol uvedl, že vláda aktivně bojuje především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím. Podle vyjádření předsedy opozičního hnutí ANO a expremiéra Andreje Babiše se počty nelegálních migrantů zvýšily kvůli „pozvánce“, jak označil evropskou dohodu o migraci a z níž Fialovu vládu viní.

Nynější počty migrantů by podle Rakušana samy o sobě důvodem pro hraniční kontroly nebyly. Česko se pro opatření rozhodlo kvůli tomu, že k tomuto kroku přistoupilo Polsko, vysvětlil. „Naše opatření je tedy prevencí, aby se případný migrační proud nepřesunul k nám. Situaci budeme průběžně vyhodnocovat a režim na hranicích se bude upravovat na základě tvrdých fakt, nikoliv nepodložené hysterie,“ uvedl v reakci na Babišovy výtky.

Kontroly na hranicích se Slovenskem zavedla ČR již v září loňského roku a opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec tehdy uvedl, že Bratislava považuje stávající české kontroly na společné hranici za porušení schengenského kodexu. Česko podle něj v souvislosti s předáváním migrantů porušuje readmisní dohodu uzavřenou mezi oběma zeměmi.

Kontroly zavádí i Polsko a Rakousko

Polsko od úterní půlnoci zavede na deset dní dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem. Dnes to podle serveru Onet.pl oznámil polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. Stejný krok ohlásilo i Rakousko. Ministr obrany Mariusz Blaszczak později informoval o rozmístění vojáků na polsko-slovenské hranici, jejich úkolem bude podpora pohraniční stráže. Už koncem září polský premiér Mateusz Morawiecki upozorňoval, že Polsko se chystá zavést kontroly vozidel na hraničních přechodech se Slovenskem kvůli nárůstu nelegální migrace.

kontroly budou obnoveny od dnešní půlnoci i na rakousko-slovenských hranicích. V úterý to oznámil rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. Kontroly potrvají prozatím deset dnů, informuje agentura APA. Karner uvedl, že Rakousko zavádí kontroly kvůli tomu, aby zabránilo pašerákům lidí využívat rakouské území jako náhradní cestu.

Kamiński dnes uvedl, že o opatření v pondělí jednal s českým ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Česko také od středy zavádí namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem, informoval dnes na sociální síti X premiér Petr Fiala. Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích kvůli přílivu migrantů před rokem, opatření ale začátkem února zrušilo.

Kontroly na hranici s Německem - Ilustrační foto
Kontroly kvůli migraci: Hranici s Německem budou střežit společné hlídky

Polský ministr vnitra dnes hovořil o snaze zabránit nelegální migraci z jihovýchodní Evropy. „Balkánská trasa, jejíž jedna větev vede přes Polsko, bude účinně zablokována,“ citoval ho polský server. Podle agentury Reuters mluvil o skokovém nárůstu nelegální migrace. „V posledních týdnech jsme na hranici se Slovenskem odhalili a zadrželi 551 nelegálních migrantů. Tato situace nás nutí podniknout rozhodné kroky,“ řekl Kamiński.

Šéf polského kabinetu Morawiecki dříve řekl, že nařídil Kamińskému zavedení kontrol u autobusů, aut a dodávek, u nichž je podezření, že převážejí migranty. „Vojáci budou mít stejné pravomoci jako pohraniční stráž včetně provádění kontrol,“ uvedl později na sociální síti X Blaszczak.

Platit mohou až dva měsíce

Kamiński dodal, že o opatření Varšava uvědomila Slovensko, stejně jako Českou republiku, Německo, Rakousko a Evropskou komisi. Velitel pohraniční stráže Tomasz Praga doplnil, že opatření bude možné v případě potřeby prodloužit a že by kontroly mohly trvat až dva měsíce. Slovenský premiér Ľudovít Ódor po oznámení Prahy a Varšavy uvedl, že migrace potřebuje evropské řešení, samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt.

Reuters v této souvislosti připomíná, že Polsko čekají v polovině října parlamentní volby, a nelegální migrace je jedním z klíčových témat předvolební kampaně. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) použila inzeráty, v nichž vyobrazuje její hrozby, podotýká Reuters.

Ódor: Migrace potřebuje evropské řešení

Migrace potřebuje evropské řešení, samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt, uvedl v úterý slovenský premiér Ľudovít Ódor po oznámení Česka a Polska o zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem. Podle Ódora slovenská vláda rozhodne o své reakci ve středu.

Předseda slovenské strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico po vítězství Směru-SD v sobotních parlamentních volbách řekl, že v případě účasti své formace v nové vládě bude jedním z prvních rozhodnutí obnovení kontrol na zelené hranici Slovenska s Maďarskem. Právě z Maďarska se v nynější migrační vlně migranti dostávají na Slovensko, odkud následně pokračují do dalších zemí Evropy.