Zároveň je ale šéfka „ambasády“ Evropské unie součástí diplomatického sboru. „Jsem vyslaná jako takové tykadlo z Unie. Jsem tu proto, kdyby některá z unijních institucí v Česku něco potřebovala, abych mohla Unii reprezentovat,“ říká Ladmanová. „A zároveň abych byla spojka z Česka do centrály do Bruselu,“ dodává šéfka zastoupení.

Monika Ladmanová
Monika Ladmanová: Zimu určitě zvládneme. Evropská unie si tím je jista

V rámci bruselského uspořádání je vedoucí zastoupení součástí jednoho z bruselských ministerstev, které má na starost vztahy se členskými státy uvnitř Evropské unie a komunikaci. „Přímo spadám pod předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Když něco potřebuje v České republice, tak já ji tady zastupuji. Jsem svým způsobem vyslankyní předsedkyně komise,“ říká Ladmanová.

Dodává k tomu, že je zásadní spojkou a styčným důstojníkem jak mezi Prahou a Bruselem, tak i obráceně.

Čeština a vztah k zemi

Dalším rozdílem oproti normálním diplomatickým funkcím je také to, že obvykle je vedoucím zastoupení občan dané členské země. „Vedoucí zastoupení by měl umět česky a mít znalost českého prostředí,“ uvádí Ladmanová.

Unijní Ambasáda. Evropský dům v Praze je jak zastoupením Evropské komise, tak i Evropského parlamentuUnijní Ambasáda. Evropský dům v Praze je jak zastoupením Evropské komise, tak i Evropského parlamentuZdroj: se svolením Evropské komise

Občanství není ale zcela rozhodující. „V Česku by to mohl například i Slovák. V Rakousku je nyní vedoucím zastoupení Němec,“ říká Ladmanová.

Podobně to platí o pracovnících zastoupení. Ani u nich není občanství podmínkou, tou ale je znalost jazyka a českého prostředí. Na zastoupení v Praze proto bylo zaměstnáno i několik česky mluvících cizinců.