Zelenskyj také uvítal pokrok v přístupových jednáních Ukrajiny s unií a poděkoval za poskytnuté balíky finanční, vojenské i humanitární pomoci. Prezidenti a premiéři států evropského bloku budou dnes na schůzce v Bruselu jednat kromě jiného právě také o další pomoci Ukrajině.

„Vítejte v EU, vítejte doma,“ řekl předseda Evropské rady Charles Michel na úvod jednání a vyjádřil uznání riziku, které podle něj Zelenskyj cestou podstoupil. Zelenskyj je symbolem odvahy ukrajinského lidu a posunul zemi blíže Evropské unii, dodal Michel a zopakoval odhodlání pomáhat napadené zemi.

Volodymyr Zelenskyj v Bruselu na summitu EU, 9. 2. 2023
Zelenskyj na summitu v Bruselu. Co vše zaznělo? Poděkování i žádost o zbraně

Zelenskyj ve svém vystoupení ocenil dosavadní podporu, ale volal po rychlejším rozhodování, které by Kyjevu poskytlo náskok před Moskvou. Ukrajina už s pomocí partnerů učinila značný posun, ale velká část cesty k ukončení války je ještě před ní, řekl Zelenskyj.

„Všichni chráníme Evropu před režimem, který chce zničit svobodu, který chce být na tomto kontinentě autoritářským lídrem,“ prohlásil ve zhruba desetiminutovém proslovu Zelenskyj. Kolegy z unijních zemí požádal, aby urychlili dodávky zbraní a munice pro jeho zemi, která očekává ruskou ofenzivu. Ukrajina podle něj potřebuje děla, moderní tanky, stíhací letouny, střely dlouhého doletu a munici. Unijní země v minulých dnech slíbily dodávky tanků, se stíhačkami zatím váhají.

Ilustrační snímek
Zpřetrhání kulturních vazeb? Ukrajina vyřadila z knihoven miliony ruských knih

Kolegy z unijních zemí požádal, aby urychlili dodávky zbraní a munice pro jeho zemi, která očekává ruskou ofenzivu. Ukrajina podle něj potřebuje děla, moderní tanky, stíhací letouny, střely dlouhého doletu a munici. Unijní země v minulých dnech slíbily dodávky tanků, se stíhačkami zatím váhají.

Druhá zahraniční cesta 

Ukrajinský vůdce přitom po jednání řekl, že slyšel od řady lídrů o „připravenosti poskytnout nám nutné zbraně a podporu, včetně letounů“. Doplnil, že na odpoledních bilaterálních schůzkách je bude přesvědčovat k dodání stíhaček. Český premiér Petr Fiala by se s ním měl sejít ve skupině společně s lídry pobaltských zemí, Finska a Dánska.

Pro ukrajinského prezidenta je návštěva Bruselu vyvrcholením jeho teprve druhé zahraniční cesty od invaze ruských vojsk do jeho země z konce loňského února. Poprvé zavítal na konci prosince do Washingtonu.

Ruští vojáci v ulicích ukrajinského Melitopolu
Mučení, znásilňování, elektrošoky. Zběhlý důstojník popsal děsivé ruské praktiky

Svou nynější cestu zahájil Zelenskyj ve středu návštěvou a jednáními v Londýně, večer se pak v Paříži setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s německým kancléřem Olafem Scholzem. S Macronem pak ráno přeletěl právě do Bruselu.