Řeč je o tzv. „měkkých“ projektech. Jde např. o pomoc lidem se zdravotním postižením či o rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané. Tento druh projektů v ČR zpravidla realizují neziskové organizace či diakonie a peníze na ně jdou zejména z Evropského sociálního fondu (ESF).

Právě na www.esfcz.cz si můžete hlídat další nově vypsané výzvy. Ty se očekávají až v příštím roce poté, co se dojednají budoucí programy ESF.

Dobrá zpráva je, že oproti velkým stavebním záměrům jsou u těchto projektů o něco jednodušší podmínky. Největší šanci mají ty organizace (nelze žádat jako soukromá osoba), které dobře znají cílovou skupinu, umějí s ní pracovat a co nejkonkrétněji popíšou, jak splní cíl příslušné výzvy. Právě proto, že zakončení projektu nelze prezentovat tak jednoduše jako třeba pár kilometrů dálnice, musí z žádosti vyplývat, že projekt je smysluplný a nejde jen o „nafouknutou bublinu“.

Horší zprávou, a zároveň i námětem k veřejné debatě může být, že vláda bohužel chce vyjednat na tento druh projektů na léta 2021-27 mnohem méně peněz.

Seriál vzniká ve spolupráci se zastoupením EK v Praze.

Jak na peníze z fondů EUZdroj: Deník