Singapur je jednou z vůbec nejbohatších zemí. V čem by si z něj Česko mohlo a mělo vzít příklad, aby dosáhlo podobného úspěchu?
Singapur je skutečně velmi bohatá země. Přitom začínala jako stát bez jakýchkoli surovin. Dokonce neměla ani svoji pitnou vodu. O to víc je její současné postavení obdivuhodné. Je to země bez jakýchkoli větších politických i sociálních výkyvů a je to země, kterou její občané plně podporují.
Opravdu je to tak?
Pokud se bavíte s běžnými Singapurci, přesto že i oni mají své problémy, ty jsou všude na světě, nakonec vám každý řekne: Jsem hrdý na to, že jsem Singapurec. V tom je myslím to základní poselství. To samé bych ráda slyšela i v České republice. Přestože najdeme v Česku problémy všeho druhu, a že jich u nás není málo, abychom dokázali nakonec říci: Jsem hrdý na to, že jsem Čech.

A co je ekonomickým základem toho, že se právě Singapur stal jednou z úplně nejbohatších zemí světa? Jaký je jejich recept?
Je to velká disciplína. Je to souznění každého občana Singapuru s tím, že chce, aby jeho země prosperovala a šla kupředu. To zaprvé. Zadruhé je to otevřená ekonomika, která si uvědomuje, že když nemá nerostné suroviny, musí být přítelem se všemi. Singapur se opravdu snaží vycházet s každým státem, se kterým má nějaké silnější obchodní vztahy. A pak je to důraz na budoucnost, na všechno, co je nové, na nové technologie, jako je umělá inteligence. Singapur si uvědomuje, že prorazí ve světě jen se zbožím a věcmi, které mají velmi vysokou přidanou hodnotu.
V tom mu určitě přeje i jeho klíčová poloha.
Na tuto velice výhodnou geostrategickou polohu nesmíme samozřejmě zapomenout. A především na to, že to je vlastně přístav. První premiér země Li Kuang-jao, jehož jméno je dodnes v Singapuru modlou, označil Singapur za zemi, která nemá nerosty, má minimum půdy, vše musí dovážet a je tím velmi zranitelná. Ale má své plíce: letiště a přístav. A na ty se musí maximálně soustředit.
Co to v praxi znamená?
Že se maximálně modernizuje, rozšiřuje, že vytváří takové podmínky, aby byly příjemné a přitažlivé pro mezinárodní obchod.

Je pro Singapur zásadní to, co se tam vyrobí, nebo to, co se tam vymyslí?
Singapur velmi dbá na to, aby jeho obyvatelé byli vzdělaní a zdraví. Soustředí se tedy na vzdělání a zdravotnictví. Je schopen si zaplatit ty nejlepší mozky z celého světa. Jeho univerzity jdou v žebříčcích stále nahoru. Vzdělání je v Singapuru základ. Singapuru se také podařilo, že jeho obchod neustále roste. Podařilo se mu totiž stát takzvanou referenční zemí. Kdo ze světového byznysu má sídlo v Singapuru, kdo pracuje se Singapurci, je zajímavý pro Asii, pro celý svět. To, že se Singapur s někým baví, je zárukou, že má určitou kvalitu.
Evropská unie má se Singapurem dohodu o volném obchodu. Je díky ní EU v Asii víc vidět?
Obchod to určitě velmi usnadnilo. Pomáhá to hlavně našemu středoevropskému prostoru, který Singapur na rozdíl od tradičních evropských partnerů, jako jsou Německo, Francie a samozřejmě Británie, ještě tolik nezná. Ale nové trhy ho zajímají. A díky této dohodě Evropské unie a Singapuru o volném obchodu má naše česká pozice šanci se v Singapuru zlepšovat.