V dalším díle Evropy pro Čechy, který natáčel Marcel Moržol, se podíváme opět přímo do Štrasburku do sídla Evropského parlamentu. S naším hostem, kterým byla Michaela Šojdrová, hovoříme především o problematice zemědělství a o tom, co přinesly našim zemědělcům změny politiky EU v této oblasti.
„Kromě těch plošných plateb na hektar si zemědělci žádají o prostředky na zlepšené ekologické postupy. Těmi chceme chránit půdu, vodu či biodiverzitu. Neslyšela jsem zatím žádné negativní ohlasy,“ říká Michaela Šojdrová. Ta je přesvědčena, že dotace na hektar půdy u nás stále stoupají a jsou i vyšší než ve srovnatelných zemích.

V oblasti zemědělství podporuje Šojdrová takzvané genomické techniky, které jsou schopny urychlit šlechtění plodin a zlepšit efektivitu zemědělství. Bohužel tyto postupy nejsou zatím v EU legalizovány.
Šojdrová se také angažuje v oblasti lidských práv a je odpůrkyní účasti Ruska na příštích olympijských hrách. „Já ráda sleduji sport a nedovedu si představit, že se budu dívat na olympiádu, kde proti Ukrajincům budou soupeřit Rusové a Bělorusové. Kteří jsou navíc vychováváni v armádních klubech a jsou součástí ozbrojených sil,“ říká Šojdrová.
O tom a o mnohém dalším bude dnešní díl podcastu Evropa pro Čechy. Podcast vysíláme už třetí rok každou středu, většinou vás jím provází Luboš Palata, evropský editor Deníku, z cest do Štrasburku se občas připojuje i Marcel Moržol, specialista Deníku na fondy Evropské unie.