V lednovém verdiktu ESLP uvedl, že norské instituce neporušily právo Michalákové na respektování rodinného života a svá rozhodnutí přesvědčivě odůvodnily. Zbavení rodičovské odpovědnosti bylo podle soudu nezbytné, aby se zamezilo dalšímu mediálnímu šíření citlivých informací o dětech ze strany matky.

Michaláková měla na podání protestu proti rozhodnutí soudu z 20. ledna tři měsíce. Počátkem února její právníci informovali ČTK, že odvolání podají, protože rozhodnutí soudu považují za formalistické. Soud podle nich převzal tvrzení Norska a vyjádření žaloby ignoroval.

Eva Michaláková
Další neúspěch. Michaláková prohrála boj o své syny i ve Štrasburku

Právnička Michalákové Dora Boková zdůvodnila odvolání mimo jiné tím, že nepravomocné rozhodnutí ESLP je k matce nebývale kruté a nastoluje zásadní otázky, které by soud měl vyjasnit.

"Vznášíme například otázku, nakolik je správné a v souladu s mezinárodním právem odebrat matce rodičovská práva za medializaci, ani by soud vůbec zjišťoval, jak matka komunikovala a zda vůbec byla zdrojem daných informací," upozornila Boková.

Podle senátorky Chalánkové je na místě, aby současná česká vláda přislíbila rodině Michalákových podporu pro případné další řízení před štrasburským soudem obdobně, jako to v minulosti učinila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Bez ohledu na toto řízení je třeba pokračovat v aktivním diplomatickém tlaku na Norsko a pokusit se o kontakt s dětmi dříve, než dospějí. Jedná se stále o české občany," uvedla senátorka, která chce o věci jednat s premiérem Petrem Fialou (ODS) a příslušnými ministry.

Ztráta rodičovských práv 

Norská sociální služba Barnevernet odebrala na jaře 2011 české matce a otci syny Denise a Davida kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. Matku norské úřady zbavily pak rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly.

Eva Michaláková
Michaláková ztratila rodičovská práva k oběma dětem. Mladší syn jde do adopce

Matka s následnými odvoláními neuspěla, a obrátila se proto se stížností na Evropský soud pro lidská práva.

Norská sociální služba Barnevernet je dlouhodobě terčem kritiky některých rodičů, expertů a politiků. Podle nich odebírá děti bez dostatečného odůvodnění. ESLP dostal stížností víc.