Pakt podle předsedy ANO umožní přerozdělování ilegálních migrantů z Asie a Afriky s odlišnou mentalitou a kulturou, neboť je šílenou a „zrůdnou dohodou postavenou na povinné solidaritě, což není nic jiného než zamaskované uprchlické kvóty a výpalné za migranty“. Fiala plní všechny promigrační a ekofanatické úkoly, které v Bruselu dostane, prohlásil Babiš ve zhruba půlhodinovém projevu v rámci přednostního řečnického práva.

Sněmovna se k vlastnímu projednávání paktu pravděpodobně nedostane, neboť vládní koalice nepodpoří schválení programu schůze. Vystoupit tak budou moci jen řečníci s přednostním právem, čehož chtějí využít nejen zástupci opozice, ale také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

O migrační dohodě, kterou schválila Evropská unie:

Migranti na trase přes Středozemní moře. Ilustrační snímek
Povinná solidarita a rychlejší vracení. Evropská unie schválila migrační reformu

Sněmovna by podle její místopředsedkyně a lídryně ANO pro eurovolby Kláry Dostálové měla důrazně vyzvat vládu, aby učinila kroky k nepřijetí paktu v Evropském parlamentu, který by měl o dohodě rozhodovat v dubnu. "Česko se stalo jedinou zemí visegrádské skupiny, která se po mnoha letech odporu migračním kvótám podvolila," řekla Dostálová.

Podle místopředsedy Sněmovny a stínového premiéra ANO Karla Havlíčka si míru solidárnosti musí určovat jednotlivé země samy. „Jakýkoli diktát jakkoli šikovně skrytý za vyšší řešení spolehlivě skončí katastrofou,“ míní Havlíček. Evropa podle něj nezvládá vedle klimatické nebo energetické politiky ani migrační politiku.

Horší obrana před nelegální migrací

Na kompromisní podobě migračního paktu se 8. února dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí EU, čeští zástupci se hlasování zdrželi. Podle zástupců vlády jsou reformní kroky méně ambiciózní, než Česká republika očekávala. Zvyšuje se také administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici Evropské unie.

Babiš to dnes označil za zástupné argumenty. Podle předsedy ANO je jedinou hmatatelnou změnou v porovnání s návrhem, na kterém se vláda podílela, zřízení evropského koordinátora pro solidaritu.

Austrálie vůči ilegálním migrantům postupuje tvrdě:

Sydney
Austrálie tvrdě deportuje nelegální migranty mimo kontinent. Přesto se mění

Výsledná verze podle dřívějšího vyjádření ministerstva vnitra zásadně omezuje možnost prodloužení zadržování nelegálních migrantů na vnější hranici nad 12 týdnů. Původní možnost snadnějšího prodloužení měla řešit například situace, kdy zdrojové země odmítají efektivní spolupráci při identifikaci a přebírání migrantů. Celkově se podle vnitra také ztížily možnosti detence migrantů na vnějších hranicích EU, což může vést k pokračování sekundárních pohybů z hraničních států dál do členských zemí EU.