Jednou z oblastí, kterou je podle Scholze třeba rozšířit také tváří v tvář ruské agresi je spolupráce v obranné a vojenské oblasti. I proto, že země Unie nyní mohutně investují do zlepšení svých armád. „To bude vyžadovat ještě lepší koordinaci na evropské úrovni. Je proto nejvyšší čas, aby měli v Bruselu vlastní zasedání nejen ministři zemědělství, zahraničí nebo vnitra. V dnešní době potřebujeme samostatnou Radu ministrů obrany,“ prohlásil Scholz.

Spolkový kancléř Olaf Scholz a premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po společném jednání, 29. srpna 2022, Praha
Ceny energií v EU je potřeba řešit, shodli se Fiala s Scholzem

V Praze se přitom ministři obrany zemí Unie sešli. Je to ale neformální summit, svolaný Českou republikou jako předsednickou zemí, a hlavním důvodem je výměna informací kolem pomoci Ukrajině odrazit ruskou agresi.

„Je to mimořádná akce. Obranu si státy ponechávají ve své národní kompetencia takovéto schůzky ministrů obrany nejsou obvyklou věcí,“ říká analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Prim hraje NATO 

Unie také nemá žádného komisaře pro obranu, přestože má komisaře pro takové věci, jako jsou rovné příležitosti. I to je důvodem, proč Evropská unie z vojenského hlediska hraje druhé nebo třetí housle ve srovnání se Severoatlantickou aliancí. Členy NATO však zdaleka nejsou všechny země Unie. Otázka unijní vojenské spolupráce tak leží stále na stole.