Miroslav Kalousek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo. „Velké iluze jsem si nedělal. Nechtěl jsem však především zklamat důvěru 12 krajských organizací strany, které si mě na kandidátce přály a podporovaly mě,“ napsal. Doplnil, že rozhodnutí přijímá. „Proces, který k němu vedl, byl zdrojem řady informací zajímavých pro mě i veřejnost,“ doplnil.

Podle dosavadního europoslance Jiřího Pospíšila, který se na kandidátku též nedostal, členové výboru upřednostnili koalici Spolu. „U většiny delegátů převládla obava o koalici Spolu více než obava o její volební výsledek,“ sdělil ČTK.

Jedničkou TOP 09 na kandidátce Spolu bude nynější europoslanec Luděk Niedermayer a dvojkou poslanec Ondřej Kolář. Listinu Spolu povede europoslanec Alexandr Vondra (ODS), jedničkou lidovců na bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský.

Jak by nyní dopadly volby do Evropského parlamentu? 

Volby do Evropského parlamentu by se měly v Česku pravděpodobně konat 7. a 8. června 2024
Volby do Evropského parlamentu by těsně vyhrálo ANO před SPOLU, ukázal průzkum

Premiér Petr Fiala (ODS) dříve uvedl, že si nedovede účast Kalouska na kandidátce představit. Podle vyjádření politiků Spolu by Kalouskova nominace znamenala zařazení kontroverzní postavy, ale také porušení interní dohody nezařazovat níže na listinu adepty s potenciálem získat hodně preferenčních hlasů.

Pekarová Adamová odmítla o důvodech rozhodnutí výkonného výboru spekulovat. Kalousek podle ní není na listině, „protože tak výkonný výbor rozhodl“. Každý člen širšího vedení pro rozhodnutí mohl mít podle Pekarové Adamové různé důvody, ona se přiklonila například ke Kolářovi z důvodu, že se dlouhodobě věnuje zahraniční politice.

Odchod z aktivní politiky 

Kalousek byl původně poslancem za lidovce, které také v letech 2003 až 2006 vedl. Později byl jedním z iniciátorů vzniku TOP 09, ve které byl po jejím založení v roce 2009 místopředsedou a v letech 2015 až 2017 předsedou. Dvakrát byl také ministrem financí, a to ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS).

Vláda Petra Fialy je v polovině svého mandátu: 

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády
Vláda Petra Fialy v poločase: Směrem ven má úspěchy, doma je to bída

Nyní dvaašedesátiletý Kalousek se v lednu 2021 rozhodl složit poslanecký mandát a odejít z aktivní politiky. Jako politik, který nebyl pro část potenciálních partnerů přijatelný, tak otevřel dveře vzniku koalice Spolu.

V poslední době často kritizoval vládu, jako bývalý ministr financí hlavně ekonomické kroky kabinetu.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu příštího roku. Voliči budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.