Podle politických špiček v regionu jsou záměr, cesta i cíl využití peněz z evropského transformačního fondu jasné. „Je potřeba změnit krajinu v lokalitách, které průmyslem nejvíce utrpěly, u nás hovořímeo takzvané pohornické krajině,“ řekl Deníku hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že velkou výzvou pro region bude i zmírnění následků klimatické transformace.

Strategické projekty, které budou doporučeny k financování z Fondu spravedlivé transformace, už schválila regionální stálá konference Moravskoslezského kraje. Některé z nich jsou doslova megastavby, o kterých se v regionu hovoří celá léta. Zařazen zde tak byl například projekt Černé kostky coby nejen nového sídla moravskoslezské vědecké knihovny, ale i centra digitalizace, vědy a inovací naplňujícího vizi přechodu od uhlí k datům.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
Hejtman Ivo Vondrák: Chceme z Evropy nainvestovat sto miliard

Ve hře je i projekt Education District, který využije brownfieldy v oblíbených Dolních Vítkovicích a na Landeku k vytvoření nové kvalitní nabídky vzdělávacích programů, nebo projekt zvaný zkráceně LERCO – ostravský vědeckovýzkumný hub s osmi výzkumnými týmy zaměřenými na pokrok v oblasti biomedicíny, přírodovědných a behaviorálních oborů. K zisku části miliardového balíku kraj přihlásil také MUSEum+ v Dolních Vítkovicích, což by mělo být inovativní státní muzeum nového typu. Jeho zařazení je klíčové, protože prostřednictvím něj má do Ostravy vstoupit i ministerstvo kultury.

Nové Karvinsko se změní v Eden

Velké věci se mají dít zejména na Karvinsku, coby těžbou nejvíce postiženém regionu. Pod označením EDEN Karviná se počítá s vybudováním velkokapacitních turisticko-vědeckých skleníků určených nejen pro vědecké účely, ale i k enviromentální výchově.

Živá laboratoř má být pojítkem výzkumného, vzdělávacího, kulturního i turistického zaměření. O projektu Eden ostatně už před posledními krajskými volbami exkluzivně pro Deník hovořil i nynější náměstek hejtmana pro energetiku a průmysl Jakub Unucka.

Zdroj: Deník

„Eden vymysleli v Anglii na starých dolech, kde se 150 let těžil kaolín. Postavili tam obrovské skleníky a díky teplu vycházejícímu z dolů v nich simulují různá prostředí – středomořské a podobně. Vědecké týmy tam pak třeba řeší, jak v daných podmínkách reagují stromy. EDEN byl vyhodnocen několik let po sobě jako nejoblíbenější turistická atrakce Anglie, kterou ročně navštíví třináct milionů turistů. Člověk, který to vymyslel, nabízí franšízu zdarma do světa a v Bruselu leží peníze přesně pro tyto účely,“ popsal Unucka Deníku.

V Karviné se počítá také s takzvaným Podoluparkem, což je moderní průmyslový park postavený na brownfieldu na principech Smart city. A POHO Park má zase revitalizovat bývalý důl Gabriela u přilehlého šikmého kostela, který se díky románům Karin Lednické stal populární v celé zemi a sjíždějí se na něj mnohem víc než dřív dívat turisté.

Ilustrační snímek
Jednotné nabíječky. Od podzimu 2024 bude v zemích EU nezbytné USB-C

Ale každý ze třináctky projektů je něčím specifický. Třinecká CirkArena třeba tím, že pomůže vdechnout nový život staré Werk Areně, někdejšímu stadionu trojnásobných hokejových šampionů republiky z posledních tří sezon. Počítá se v ní i s vědeckou infrastrukturou a výzkumně--vývojovým centrem.

Vedle třinácti strategických projektů však budou moci o část z alokovaných devatenáct miliard usilovati další projekty, a to v rámci klasických soutěžních tematických výzev, pro které se Fond spravedlivé transformace stane jakousi další dotační základnou. Třináct strategických projektů ale ještě musí schválit ministerstvo životního prostředí a Evropská komise.