V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” se šéfredaktorkou Euractivu Anetou Zachovou a evropským editorem Deníku Lubošem Palatou se podíváme na to, jak se chce Evropská unie zbavit závislosti na ruském plynu a ropě, které je pro ní doslova energetickou pupeční šňůrou. Okamžité ukončení dodávek si Evropa, se zeměmi jako Česko na prvním místě, nyní nemůže dovolit, protože jiný zdroj, který by ruský plyn nahradil, prostě nemá.

Putinova agrese bude také znamenat změny v Zelené dohodě pro Evropu, která na ruském plynu do značné míry stála. Unie se nyní může a asi musí vydat dvěma směry. Tím prvním je zrychlení využívání obnovitelných zdrojů a investice do vodíku, tím druhým pak návrat o otázce, zda minimálně pro přechodnou dobu nevyužívat více uhlí a nezaměřit se přitom na omezení jeho škodlivosti. Každopádně je válka Ruska proti Ukrajině obrovský průšvih i pro evropskou energetiku a EU bude mít velký problém, aby ho smyslupně a efektivně vyřešila. 

O tom a o mnohém dalším je dnešní podcast Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme každou středu ve 12:00. Pořadem provází evropský editor Deníku Luboš Palata, hostem je Aneta Zachová, šéfredaktorka Euractivu.