Úřad upozornil na jasnou tendenci po pandemií vyvolaném minimu v roce 2020. „Jde o druhý rok prudkého nárůstu nelegální migrace v řadě. Téměř polovinuz celkového počtu tvořila balkánská trasa,“ sdělil Frontex.

Jihomoravský policista Miroslav Tóth byl velitelem českého kontingentu na misích u vnější schengenské hranice. Mimo jiné zažil pokusy migrantů překonat Orbánův plot na maďarsko-srbské linii
Migranty lapal u Orbánova plotu. Rozprchnou se, jako když střelí, říká policista

Západním Balkánem míří běženci nejčastěji do Německa. Většinou přes Maďarsko, Slovensko, Rakousko nebo Česko. Téměř polovinu z nich představovali Syřané, Afghánci a Tunisané. „Počet Syřanů se zhruba zdvojnásobil na 94 tisíc,“ informovala agentura.

Ženy tvořily v průměru méně než jeden z deseti odhalených případů, zatímco podíl nahlášených nezletilých mírně poklesl na přibližně devět procent. Do statistiky se nezapočítalo téměř osm milionů ukrajinských uprchlíků.

Údaje ze zprávy Evropské unie potvrzují, že migranti zachycení při kontrolách na česko-slovenských hranicích nemají zájem o azyl v tuzemsku ani u východních sousedů. Data zveřejnil server týdeníku Focus.

Cíl? Azyl v Německu, nebo Rakousku 

Nejvíc lidí loni požádalo o azyl v Německu, zhruba 190 tisíc. „Ve srovnánís předchozím rokem je to nárůst o sedmapadesát procent,“ uvádí Focus. Ochranu tam hledají většinou syrští uprchlíci. Migranti mířící do Evropy pak žádají o azyl nejčastěji ve Francii, Španělsku a Rakousku. U našich jižních sousedů podle serveru loni zažádalo o ochranu 106 tisíc lidí.

Unijní vnější hranice v prvním lednovém týdnu hlídalo kromě policistů jednotlivých zemí také více než dva tisíce strážců a podpory pohraniční agentury Frontex. Ta nasadila celkem 255 hlídkujících vozů, třináct letadel a 21 lodí.

Stanový tábor pro migranty ve slovenských Kútech, nedaleko českých hranic. Je pro běžence zastávkou na cestě do Německa. Má kapacitu dvě stě lidí.
Přeplavou Moravu, ale marně. Pak migranty pošlou do tábora

Na ochranu schengenských hranic opakovaně vysílá policisty i Česko a Slovensko. Slováci o dalším posílení boje proti nelegální migraci a převaděčství informovali před pár dny. Osmatřicet příslušníků sboru zamířilo k nejvýznamnější maďarsko-srbské hranici, další posílili i agenturu Frontex. Ředitel slovenského Úřadu hraniční a cizinecké policie Robert Gucký tvrdí, že byť jsou počty migrantů, kteří přecházejí srbsko-maďarskou hranici, přes zimu snížené, stále jsou dost vysoké.