Jedním z nejznámějších případů nevydařeného hospodaření s evropskými dotacemi je zakázka na revitalizaci Kuksu v Královéhradeckém kraji, která vyšla na stovky milionů korun, přičemž většinu hradila Evropská unie.

Obnova barokního areálu sice získala v roce 2017 hlavní ocenění Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra, Národní památkový ústav (NPÚ) však musel vrátit dotaci 314 milionů korun z evropských fondů i národních zdrojů, kterou obdržel právě na opravu Kuksu. Za zmanipulování zakázky na rekonstrukci areálu soudy poslaly do vězení tři lidi, další odešel s podmínkou.

„Bylo vydáno rozhodnutí o vrácení dotace. Ta dotace byla vrácena zhruba ve výši 300 milionů korun. Jednalo se o částku, která se týkala stavebních prací, protože jeden ze zaměstnanců NPÚ, který byl najatý speciálně na tuto záležitost, nebo na tento projekt, určitým způsobem předával informace dál,“ citovala Česká televize regionálního ředitele NPÚ Miloše Kadlece.

Kontroverze vzbudily také některé pražské projekty. V květnu 2012 vyšlo najevo, že dotace na prodloužení metra A je v ohrožení. Podmínkou více než sedmimiliardové dotace na výstavbu metra do Motola totiž bylo postavení autobusového terminálu a záchytného parkoviště Dlouhá Míle.

Evropská unie požadovala, aby vznikl terminál, který propojí rychlodráhu mezi Prahou a Kladnem, a to i s ohledem na životní prostředí. Projekt ale zatím nevznikl, i když je v řešení.

Projekty Evropské unie. Ilustrační snímek
Povedené projekty z peněz EU: Nový úsek dálnice D1 i vlaky pro jižní Moravu

„Z terminálu Dlouhá Míle se nesmí stát druhý nešťastný Veleslavín se špatnou dopravní kapacitou. Je potřeba, aby dopravní hub Dlouhá Míle byl postaven precizně a kapacitně pro všechny druhy dopravy. Největší obavy máme z nedostatečné kapacity na přilehlých křižovatkách mezi Pražským okruhem a terminálem. Klíčové je pro nás, aby projekt zahrnoval prostorovou rezervu pro prodloužení tramvaje z Dlouhé Míle k Terminálu 3 a záchytné parkoviště bylo rovnou postaveno jako vícepodlažní,“ uvedl v dubnu letošního roku radní pro dopravu městské části Praha 6 Ondřej Matěj Hrubeš (ODS).

Smutný konec farmáře Polívky 

Jako příklad problematického využití evropských peněz lze uvést i modernizaci farmy Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku.

Farmu začal slavný herec budovat v první polovině devadesátých let na místě rozpadlého kravína. V pozdějších letech dostavěli dělníci – i za pomoci takřka desetimilionové dotace z evropských fondů – restauraci, křídlo hotelu a vybudovali malé wellness centrum. Jenže následně se Polívka dostal do finančních potíží a za farmou zůstaly dluhy v řádu desítek milionů korun. V roce 2013 rozhodl soud o insolvenci a farma se později prodala v dražbě za jedenáct a půl milionu korun.

Deník při příležitosti výročí vstupu do evropského společenství nabízí čtenářům pohled na deset nejdůležitějších věcí, které Unie podle reportéra Deníku Luboše Palaty přinesla Česku. Ilustrační snímek
Lepší dálnice i čistá voda. Přečtěte si, co Česku za 20 let přinesla EU

Na území někdejší farmy a v její blízkosti působí v současnosti několik podnikatelských subjektů. Pronajímají byty, nabízejí ustájení pro koně, chovají skot a provozují restauraci s penzionem. K aktuálnímu stavu se ale zástupci brněnské společnosti Porta Spes, která objekty a pozemky před lety koupila, vyjádřit nechtěli. „Všechny důležité informace najdou zájemci na našich webových stránkách Statek Olšany,“ sdělila za společnost Lucie Pavlíčková.

Za dvě dekády členství Česka v Evropské unii vznikly napříč zemí stovky nejrůznějších projektů. Zajímá vás, které z těch kontroverzních stojí za pozornost? Proklikejte si interaktivní mapku. Peníze z Evropské unie šly rovněž na projekty, které se vydařily. Také o nich jste se mohli dočíst v Deníku.