Kde jinde vyrábět přírodní kosmetiku než uprostřed přírody? Společnost Nobilis Tilia zapustila kořeny v překrásné krajině na hranicích Národního parku České Švýcarsko ve Šluknovském výběžku na Děčínsku. Vlčí Hora u Krasné Lípy, kde nastálo žije zhruba stovka obyvatel, nepřestává inspirovat tým lidí s podobným naladěním a porozuměním přírodním procesům. To vše využívají při tvorbě přírodní aromaterapeutické kosmetiky, která nejen voní, ale i prokazatelně pomáhá pleti.

Zdroj: se svolením MMR

Od roku 1994 se firma zabývá vlastním vývojem a výrobou certifikované přírodní aromaterapeutické kosmetiky pro ženy, muže i děti. Při výrobě používá rostlinné oleje lisované za studena nebo voňavé éterické oleje ze všech koutů světa. Vyráběná kosmetika obsahuje pouze přírodní konzervanty a je bez syntetických látek.

Nové technologie usnadní výrobu

Inovativní firmu podpořily dotace z fondů EU, a to na koupi nových technologických vybavení. Generální manažer této české společnosti Martin Růžička upřesnil, že jde především o trojici zařízení.

„S růstem poptávky po našich produktech, vyráběných nejčastěji s roční expirací bez stabilizátorů, rostou i požadavky na kapacitu jednotlivých technologií. Vždy vyrábíme jen takové množství, které na základě poptávky trhu vyexpedujeme do jednoho či dvou měsíců ze skladu. V této souvislosti nám již nestačily klasické „hrnce“, ale potřebovali jsme využít nové technologie s vyšším objemem, vlastním ohřevem, chlazením i míchadlem. Proto jsme z dotace pořídili hned tři zařízení. Prvním z nich byl vakuový homogenizátor,“ vysvětlil Martin Růžička.

Dláta z firmy Narex v Bystřici u Benešova používají řemeslníci po celém světě
VIDEO: Dláta z Bystřice míří do celého světa. Firma Narex robotizovala výrobu

A protože některé suroviny jsou velmi hutné, což by v rámci výroby zmíněný homogenizátor neutáhl, firma si s pomocí evropských i národních peněz rovněž pořídila také takzvanou přípravnou nádobu pro tukovou fázi, která v prvotní fázi zajistí promíchání surovin nebo v ní lze i některé kosmetické produkty kompletně vyrobit. Třetí ze získaných technologií je plnicí a zavírací poloautomatické zařízení, které nadávkuje produkt do obalu a s pomocí obsluhy nádobku zašroubuje nebo tlakem uzavře.

„Potřebovali jsme využít nové technologie s vyšším objemem, ohřevem, chlazením i míchadlem. Proto jsme z dotace pořídili hned tři zařízení.“

„Dotace z evropských peněz využíváme pravidelně, ať už na rekonstrukci výrobního areálu, firemního zázemí, návštěvnického centra či na moderní technologie. Není tajemstvím, že administrativa s žádostmi o evropské peníze je dost náročná, často se mění a vyznat se v ní není úplně jednoduché. Proto využíváme podpory externí projektové manažerky, s níž na dotacích spolupracujeme již 15 let. Ona pro nás navíc i hlídá, na které projekty bývají dotace průběžně vypisovány,“ říká generální manažer Nobilis Tilia.

Většina produkce končí v Česku

Společnost Nobilis Tilia tvoří osmdesát kmenových zaměstnanců. „Primárně působíme v Česku, kam jde drtivá většina objemu produkce. Na tomto trhu vidíme dostatečný potenciál pro to, abychom se zde dále rozvíjeli a oslovovali další zákazníky. Působíme ale i na Slovensku a některé produkty dodáváme také do Anglie. Zde ve Vlčí Hoře vyvíjíme všechny naše produkty díky stabilnímu pětičlennému vývojovému týmu. Máme již více než tisícovku vlastních receptur, z toho na našem e-shopu jich v tuto chvíli naleznete přibližně tři sta.“

Zdroj: se svolením MMR

Firma také úzce spolupracuje při vývoji kosmetiky s řadou vysokých škol. „Přírodní kosmetiku v České republice používá většina žen. Proto, abychom jim mohli dát potvrzení, že se na nás mohou spolehnout, nesou naše výrobky certifikát CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), popřípadě CPK bio. Produkty musí naplnit řadu přísných kritérií, abychom pro ně tuto záruku obdrželi. Kvalitní prověřené suroviny pro výrobu dovážíme z celého světa, protože je pro nás důležité, aby pocházely z jejich přirozeného prostředí výskytu a obsahovaly vysoké množství účinných látek.“

Martin Růžička: Ekologický způsob podnikání je součástí naší firemní DNA

Sídlo společnosti Nobilis Tilia najdete v Krásné Lípě – části Vlčí Hora, v budově, která kdysi sloužila jako obecní kulturní dům. Ten ovšem postupně chátral, firma proto využila příležitosti a do tohoto areálu se v roce 2004 přestěhovala. K jeho kompletní rekonstrukci využila prostředky z fondů EU. Pomocí evropských peněz mohla také inovovat a modernizovat své výrobní postupy.

Generální manažer tohoto předního českého výrobce přírodní aromaterapeutické a bio kosmetiky Martin Růžička zdůrazňuje, že prioritou společnosti je udržitelnost.

Martin Růžička, generální manažer Nobilis TibiaMartin Růžička, generální manažer Nobilis TiliaZdroj: Deník/Tomáš PrchalOrientujete se na udržitelnost. Co to pro firmu obnáší?
Jde o vztah k přírodě, sociální aspekt a ekonomickou udržitelnost. Dle vize majitelů má být tato česká společnost trvale udržitelná. K tomu potřebuje mít všechny tyto tři části vyvážené. Rozvíjíme otevřené a férové vztahy s našimi zákazníky, zaměstnanci a obchodními partnery. Orientujeme se na vývoj a výrobu kvalitních přírodních produktů.

Sídlíme na hranicích Českého Švýcarska, a tak je zde soulad s přírodou samozřejmostí. V našem areálu návštěvníci najdou kromě výrobních prostor také návštěvnické centrum, firemní prodejnu s kompletním portfoliem kosmetických produktů a bylinkovou čajovnu. Součástí areálu je rovněž certifikovaná výuková přírodní zahrada, která je celoročně volně přístupná.

S ohledem na udržitelnost se snažíme snižovat energetickou náročnost našeho provozu, máme zateplené všechny budovy, využíváme LED diodové osvětlení, instalovali jsme rekuperaci vzduchu kvůli úspoře energie na vytápění. Solární panely na střeše vyhřívají vodu. Veškerou dešťovou vodu, jež padne na pozemky firmy, necháme vsáknout nebo ji využíváme jako šedou vodu ke splachování nebo na zalévání zahrady. Veškerá odpadní voda z firmy jde přes kořenovou čističku, odkud se vrací čistá zpět do přírody.

„Projekt přestavby areálu Nobilis Tilia nám díky evropským financím poskytl moderní zázemí k dalšímu rozvoji. I proto stále rosteme.“

Jak je pro firmu důležitá samotná ekologie?
Ekologický přístup je pro nás klíčový. Pečlivě zkoumáme materiály a suroviny stejně jako obaly, jež používáme. Spolupracujeme s vysokými školami a jejich specializovanými pracovišti a laboratořemi při vývoji produktů i při řešení logistiky. Důležité je, aby bylo vždy nalezeno řešení, které bude firmě i jejím zákazníkům dávat smysl. To, jak se nám to daří, si mohou zákazníci ověřit i v našem návštěvnickém centru, které je součástí firmy. Ekologický způsob podnikání je součástí naší firemní DNA.

Díky dotacím z fondů EU je výroba nábytku v Ořechově mnohem efektivnější a snáze vychází vstříc specifickým přáním zákazníků
VIDEO: Dotace EU zefektivnila výrobu nábytku v Ořechově

Ve výrobcích Nobilis Tilia je výrazná stopa lidské práce. Je to pro výrobu důležité?
Nepochybně. Ty nejkvalitnější suroviny hledáme po celém světě. Pečlivě kontrolujeme způsob přepravy a skladování. I přes mohutný rozvoj firmy je znatelný podíl lidské práce a hledání cesty, jak žít ve vzájemné harmonii s přírodou. Lidé, co se na výrobě podílejí, sdílejí naše nadšení i pozitivní energii.

Dotace s úspěchem čerpáte také z evropských fondů. Můžete být konkrétní?
Projekt přestavby areálu Nobilis Tilia nám díky evropským financím poskytl moderní zázemí k dalšímu rozvoji. I proto stále rosteme. Rekonstrukcí a přístavbou získala Nobilis Tilia ideální prostory pro výrobu, snížili jsme provozní náklady a lepší podmínky pro svoji práci si pochvalují i naši zaměstnanci. Ti například pracují jen v ranním provozu. Rozšířila se kapacita pro vývoj, výrobu a skladování našich produktů. Dotace na modernizaci budov i nové přístrojové vybavení jsme čerpali z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Zdroj: se svolením MMR