Je nová podoba Euro 7 skutečně výhra těch, kteří chtěli pomoci evropským automobilkám dál vyrábět dostupná auta se spalovacími motory?
Částečně ano. Podle odborníků se jim podařilo normu výrazně změkčit, takže se zjednodušeně řečeno jedná jen o upravenou stávající normu Euro 6, která už v současnosti pro výrobu aut se spalovacími motory platí. Většina hlasů mluví o tom, že jde o vítězství rozumu, které umožní dál vyrábět a prodávat v Evropě dostupné klasické osobní automobily. „Maximální emise z aut zůstanou na úrovni EURO 6, prodlouží se i lhůty vstupu v účinnost,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Ilustrační snímek
Euro 7 schváleno v mírnější podobě. Co to znamená pro řidiče a automobilky?

Zůstaly ale v návrhu schváleném evropskými státy i některé problematické body, které prodraží výrobu osobních automobilů?
Některá tato opatření tam zůstala. Česko původně například odmítalo povinné senzory škodlivin, které vznikají opotřebením brzd a pneumatik na autech. Byla to jedna z věcí, kvůli nimž podle automobilek mohou auta zdražit o další desítky tisíc korun. Tato povinnost v normě zůstala. „Nařízení nově zavádí i měření emisí z brzd a pneumatik, které mají vliv na lidské zdraví,“ zdůvodňuje tuto novou povinnost české ministerstvo dopravy.

Podle ministra Kupky toto opatření „může prokazatelně přispět ke snižování dopadů dopravy na životní prostředí“. Podařilo se také prodloužit dobu na zavedení normy do praxe, a to až na 60 měsíců. Ovšem ne u všech typů vozidel.

Automobilové emise. Ilustrační snímek
Ministři EU schválili emisní normu Euro 7. Limity jsou ale mírnější

Je změkčení normy Euro 7 skutečně vítězstvím Česka a zdejších automobilek?
Svým způsobem ano, protože přechod na elektromobilitu bude moci být pozvolnější a pro Čechy i levnější. Česko by však samo nic neprosadilo, důležitá byla poměrně široká koalice států, kde vedle Česka byly Francie, Itálie, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Klíčové také bylo, že se Německo nepostavilo proti.

Může se podoba normy Euro 6 ještě změnit a znovu výrazně přitvrdit?
Může. Evropský parlament bude o své pozici teprve jednat. Části europoslanců se změkčení nelíbí. Vedle stanoviska evropských lidovců rozhodne i postoj liberálů. Přijetí normy se čeká příští rok.