Ruská invaze na Ukrajinu mimo jiné ještě více rozdmýchala otázku o energetické bezpečnosti ČR a EU a o budoucnosti energetiky u nás. 

Zemní plyn sice tvoří momentálně jen asi 16 % energetického mixu Česka, dominantní podíl tvoří společně jádro a uhlí (zhruba 80 %) a roste i podíl obnovitelných zdrojů. Zásadním problémem je však skutečnost, že většina plynu spotřebovávaného u nás pochází právě z Ruska. 

Země Evropské unie hledají náhradní zdroje plynu, který nyní nutně potřebují.
Evropská unie ruský plyn nechce. Náhradu ale nemá

Bezprostřední zastavení zásobování ruským plynem by tedy představovalo pro naši ekonomiku i ceny energií závažný problém, na který je však potřeba se urychleně připravit. Současná bezpečnostní situace navíc ukazuje na nutnost co nejdříve diverzifikovat energetické zdroje, tedy zabezpečit dodávky energií z různých regionů a zemí tak, aby se zamezilo přílišné závislosti na Rusku. 

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fdenik.cz%2Fvideos%2F246119267652423%2F&width=500&show_text=false&appId=189749966213&height=281" width="500" height="281" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

Ve veřejné debatě se také objevují názory, že by se mohla dočasně zvýšit těžba uhlí, čímž by některé státy mohly pokrýt případné výpadky zdrojů.

Obejdeme se bez Ruska?

Je úplné nebo i částečné zastavení ruských dodávek plynu do Česka a Evropské unie reálnou možností? Jaké dopady by to mělo na naší energetickou bezpečnost? Jak velký další růst cen energií můžeme v tomto případě očekávat?

Na tyto a další otázky se snažila odpovědět další Café Evropa, kterou jste od 17:30 do 19 hodin mohli sledovat zde nebo na Facebooku Deníku.

Uhlí - Ilustrační foto
Musíme se vrátit k uhlí. Jinak budeme závislí na ruském plynu

Debatu s názvem "Budoucnost evropské energetiky – jak zajistit stabilní a čisté zdroje energie bez Ruska?" organizovala Evropská komise v České republice, Kancelář Evropského parlamentu v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Mediálním partnerem debaty byl Deník.cz.

Hosty debaty byli:

  • Jiřina Jílková, profesorka, Fakulta sociálně ekonomická, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem,
  • Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, EPP,
  • Ondráš Přibyla, zakladatel serveru Fakta o klimatu.

Moderátorkou večera byla Kateřina Etrychová.

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy z debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.