Schváleno českou vládou. Ministryně obrany Jana Černochová odletí o víkendu do USA podepsat obrannou dohodu mezi Českem a Spojenými státy. Česko je poslední zemí z východního křídla NATO, která tuto dohodu zatím s Washingtonem neuzavřela. Vedle Slovenska a Polska má obdobnou smlouvu podepsanou dokonce i Maďarsko.

„Je to důležitá dohoda obzvlášť v současných neklidných časech a nestabilním mezinárodním prostředí. Je to nepochybně krok, který zvyšuje bezpečnost naší země a našich občanů,“ řekl premiér Petr Fiala.

Dezinformátoři straší lidi zrušením dopravních letů v červnu, skutečnost je ale odlišná. Ilustrační foto
Evropa má zakázané lety kvůli cvičení NATO, šíří dezinformátoři. Je to ale jinak

Jiné země Evropy, v čele Polskem, se maximálně snaží o přítomnost jednotek armády USA na svém území jako bezpečnostní záruky před ruskou agresí. V Česku je to stále věc, na které se snaží uhrát body opozice a která i u části veřejnosti naráží na zásadní odpor.

„Obsahem dohody, která musí po podpisu projít procesem ratifikace Parlamentem ČR, není rozhodnutí o konkrétní americké vojenské přítomnosti v České republice ani rozhodnutí o zřízení amerických vojenských základen na českém území,“ ubezpečuje i sama Fialova vláda.

V českém parlamentu se kvůli dohodě chystá udělat peklo vládě při schvalování SPD Tomia Okamury. „Nechceme tady ani americké vojáky, ani německou nebo ruskou základnu. Česká republika by neměla být vazalem amerických či jiných vojáků,“ halí svůj postoj Okamura do „odporu proti cizím základnám“.

Z návštěvy amerického ministra obrany Lloyda Austina v Praze. Na snímku česká ministryně obrany Jana Černochová.
Vláda schválila smlouvu o obranné spolupráci s USA. Základnu v Česku neznamená

Pohled opozičního ANO ke smlouvě, kterou má dnes s USA 24 zemí Evropské unie, není jasný, ale destruktivní odpor by byl změnou doposud relativně umírněného stanoviska. Ale i ANO šíří o smlouvě „poplašné“ informace, poslanec a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar v rozporu s fakty hovoří o utajeném vyjednávání o smlouvě.

Slovenské drama

Obrannou smlouvu s USA má už přes rok schválenou Slovensko. Opoziční Smer Roberta Fica ale kvůli odporu proti smlouvě blokoval jednání parlamentu a hrozil vyvoláním referenda. Proti smlouvě se podle průzkumů veřejného mínění stavěla i většina Slováků.