Vztahy mezi Českem na jedné a Polskem a Maďarskem na druhé straně se na summitu Evropské unie vyhrotily do jedné z nejvážnějších krizí za mnoho posledních let. Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki zabránili přijetí závěrů summitu EU, které se týkaly migrace.

Tím ze závěrečného dokumentu summitu vypadla i pasáž, kterou tam dostalo Česko a jež zaúkolovala Evropskou komisi, aby Česko a další země, které přijaly velké množství uprchlíků z Ukrajiny, dostaly další finance určené na pomoc Ukrajincům.

Luboš Palata
Dohoda o migraci. To nejvíc, co si Česko mohlo přát. Opozice je mimo

„25 států Evropské unie tento požadavek podpořilo, ale Maďarsko a Polsko to z vnitropolitických důvodů zablokovaly,“ uvedl zklamaný český premiér Petr Fiala. „Je to problém, měli jsme mít stanovisko k migraci a nemáme ho,“ dodal.

Fiala se podle slov poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara osobně snažil přivést Morawieckého a Orbána k rozumu. Nové peníze z Evropské unie na uprchlíky se týkaly i jich, a to v případě Polska ve velké míře. Všechno marně. „Důvodem zablokování návrhu byly v případě obou zemí vnitropolitické důvody,“ uvedl Fiala na závěrečné tiskové konferenci po summitu.

V Polsku jsou v říjnu parlamentní volby a vládnoucí strana Právo a spravedlnost přichází o hlasy ve prospěch extrémní proruské a protievropské Konfederace a hrozí, že bude poražena opoziční liberální Občanskou platformou. Maďarsko zase dělá v EU dlouhodobě problémy proto, že kvůli nevyšetřování korupce má Bruselem zakázaný přístup k penězům z fondů Evropské unie.

V migraci s Dánskem a Rakouskem

Zablokování závěrů summitu EU přitom nic nemění na přijetí reformy migrační politiky ministry vnitra unijních zemí. Jejím základem je návrh Visegrádské čtyřky z dob vlády Andreje Babiše na flexibilní solidaritu. Ta umožňuje místo přijímání uprchlíků platit státům EU finanční příspěvky, nebo vysílat policisty a úředníky do zemí na evropské hranici a tímto způsobem pomáhat se zvládáním uprchlíků.

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

„Na Česko se nebude povinnost finanční solidarity vztahovat, dokud u nás budou ukrajinští uprchlíci. Naopak, po určité době bude solidární příspěvek ostatních zemí čerpat na uprchlíky z Ukrajiny i sama Česká republika,“ uvedl premiér. „V zájmu České republiky je řešení migrační krize,“ doplnil.

Zdůraznil, že podpora návrhu reformy rozhodně neznamená podporu otevření EU migrantům, ale naopak. „Se zeměmi jako Dánsko, Rakousko nebo pobaltské státy navrhujeme provádění azylového řízení mimo území EU, nebo navracení uprchlíků i do tranzitních států,“ prohlásil Fiala.

Fiala: Babiš je mentálně závislý na Orbánovi

Na závěr tiskové konference se pak Fiala velice tvrdě vyjádřil k Andreji Babišovi, který vulgárním způsobem vyzval v českém parlamentu premiéra, aby se přidal k maďarskému a polskému bojkotu závěrů summitu EU k migraci. „Andrej Babiš neprosadil v Evropské unii nic, nerozumí tomu, jak to v Evropské unii funguje,“ řekl Fiala s tím, že pro úspěšnou evropskou politiku a hájení českých zájmů je třeba umět uzavírat pro prosazení různých věcí různá spojenectví.

Země EU se shodly na migrační reformě, o běžence se podělí či pomohou jinak. Ilustrační fsnímek
Země EU se shodly na migrační reformě. O běžence se podělí či pomohou jinak

To Babiš podle Fialy nikdy neuměl. Premiér obvinil v této souvislosti Babiše z mentální závislosti na Viktoru Orbánovi. „Viktor Orbán ale hájí v Evropské unii zájmy Maďarska, nemusím s ním souhlasit, ale rozumím tomu. Ale když Andrej Babiš hájí zájmy Viktora Orbána, nehájí české zájmy, ale zájmy Maďarska. A ty nejsou českými zájmy. Já hájím zájmy České republiky,“ zdůraznil Fiala.

Orbán je v Maďarsku u moci už více než desetiletí. Výsledky jeho vlády však nejsou pro Maďarsko kladné, právě naopak. Počet obyvatel v Maďarsku setrvale klesá, země je nejchudším státem Visegrádské čtyřky, má největší inflaci ve střední Evropě a nejnižší mzdy. Evropská komise vede s Budapeští několik soudních řízení pro porušování pravidel demokracie, právního státu a smluv Evropské unie. Do silné izolace se dostal Orbán také svými proruskými postoji po začátku agrese Ruska proti Ukrajině.