Bylo to těsně poté, co se zde setkal právě se Zelenským. „Je to ještě předčasné, ale jednou určitě ano,“ odpověděl Fiala na dotaz ohledně případné pražské návštěvy ukrajinské hlavy státu. „Každá ta návštěva je spojena s velkým rizikem pro prezidenta Zelenského i pro jeho doprovod,“ připomněl.

Volodymyr Zelenskyj v Bruselu na summitu EU, 9. 2. 2023
Zelenskyj na summitu v Bruselu. Co vše zaznělo? Poděkování i žádost o zbraně

Po jednáních v Bruselu si Fiala zejména pochvaloval, že si význam Ukrajiny a její obrany před ruskou agresí pro celou Evropu uvědomují všechny evropské země. „Bavíme se tady o současné situaci na Ukrajině. O tom, jakým způsobem potřebuje Ukrajina pomoci, jak se přibližuje k Evropské unii, o poválečné rekonstrukci,“ uvedl k jednáním Fiala.

Zazněl i dotaz, zda je schopen říci občanům, že v případě dalšího protahování válečného konfliktu ještě více zchudnou. Přímé odpovědi na něj se ovšem Fiala vyhnul. „Tak jak nikdo nedokázal předpovědět, že ta válka vypukne a bude mít takto strašný brutální rozměr, tak nikdo ani nedokáže předpovědět, jak dlouho bude trvat,“ reagoval Fiala.

Na záznam debaty s premiérem Fialou se můžete podívat zde:

Zdroj: Deník

Plynu máme dost, tvrdí premiér

Nejlepší a zřejmě i jedinou cestou k míru je proto podle něj taková pomoc bojující Ukrajině, aby ruskou agresi dokázala odrazit. „Aby Rusko vidělo, že jeho agresivita nevede k žádnému výsledku,“ konstatoval premiér. Evropské země kromě toho podle něj činí kroky k tomu, aby Evropa skutečně nechudla. 

Český premiér Petr Fiala
Domácnosti chudnou a bojí se. Krizi zvládneme, inflace klesne, ujistil Fiala

Konkrétně Česko k tomu podle Fialy přispělo loni v době svého předsednictví. „Jeden z velmi pozitivních kroků českého předsednictví, na které je tady mimochodem pořád vzpomínáno a za které tady ještě dnes sklízím poděkování, je, že jsme částečně zvládli energetickou krizi. Že máme dost plynu, máme dost energií a navíc ty ceny začaly významným způsobem klesat. To je důsledek těch opatření, která jsme přijali,“ prohlásil.

Nejen humanitární, ale rovněž praktický význam pro Evropany včetně Čechů má podle něj rovněž pomoc Ukrajincům, aby ze své vlasti nemuseli utíkat. Třeba kvůli nedostatku energie, tepla a vody, jichž se jim nedostává kvůli cíleným ruským útokům na infrastrukturu. „Je to také určitá prevence před tím, abychom ani my nemuseli čelit dalším a dalším problémům,“ dodal Fiala.