„Síla Evropy spočívá v naší jednotě a rozmanitosti. To je klíč k míru a prosperitě,“ zdůraznil Pavel. „Volební kampaň v příštím roce podrobí naše demokracie zkoušce. Doufám, že poslouží jako příležitost ukázat, že evropský demokratický duch je skutečně živý,“ dodal český prezident s tím, že by politici neměli nabízet populistické sliby, ale říkat věci tak, jak jsou.

Prezident Petr Pavel při zahajovacím ceremoniálu akademického roku jehož patronkou je Madaleine Albright v Concert Hall Tzand, 3. října 2023, Bruggy, Belgie.
Evropská unie by se měla v zájmu své bezpečnosti rozšířit, řekl Pavel v Bruggách

Český prezident Petr Pavel v Evropském parlamentu ve Štrasburku nastínil svou vizi Evropy. Mimo jiné řekl, že její krvavá historie se nesmí opakovat. „Když byla Evropské unii v roce 2012 udělena Nobelova cena za mír, někteří lidé se ušklíbali. O deset let později oceňujeme příspěvek EU k míru na evropském kontinentě s větším pochopením. Evropská unie je nejúspěšnějším mírovým projektem, který tento kontinent zažil,“ řekl Pavel.

Pavel poté vyzval europoslance k silnému postoji vůči Rusku. „Pokud Ukrajina padne, padneme i my. A bude nás to stát daleko víc,“ zdůraznil prezident.

Neudělejme stejnou chybu jako u Československa

Vladimiru Putinovi by podle něj spojenci Ruskem napadené země neměli nabízet ústupky, které podkopají ukrajinskou suverenitu a územní celistvost. „Před pětaosmdesáti lety bylo Československo v podobné situaci. Aby se vyhnuli válce, věřili někteří evropští státníci, že postoupení rozsáhlého československého území Hitlerovi uspokojí tohoto diktátora a vyústí v mírové řešení konfliktu. Tato naděje se nenaplnila. Míru nelze nikdy dosáhnout tím, že přistoupíme na podmínky agresora. Pokud agresor uspěje jednou, bude chtít uspět zas a znovu,“ řekl český prezident.

Pavel v projevu vyzval také k boji proti dezinformacím, které neustále podrývají důvěru občanů. Právní stát podle prezidenta nelze nahradit „právem silnějšího“. Pokud se tak stane, mělo by to podle hlavy státu nedozírné následky pro celou Evropu. Hlavní otázkou podle prezidenta je, jak zachovat otevřenost a zároveň posílit odolnost evropských demokracií.

„Před 23 lety jeden z mých předchůdců a skutečný evropský a světový občan Václav Havel právě v této budově hovořil o potřebě neustále reflektovat a kriticky zkoumat evropské hodnoty, ideály a principy. Od té doby se naléhavost tohoto úkolu nezměnila," uvedl Pavel.

Od přítomných poslanců se mu dostalo potlesku ve stoje.

Hlava státu se při návštěvě Štrasburku setká také s předsedkyní EP Robertou Metsolaovou, generální tajemnicí Rady Evropy Marijou Pejčinovičovou Buričovou. Na programu má i setkání se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou.

Do Štrasburku přiletěl Pavel v úterý večer z belgických Brugg, kde promluvil u příležitosti zahájení akademického roku na College of Europe.