Česko nezvládlo očkování proti covidu, proočkovanost je tu sice jedna z nejvyšších ve východní Evropě, ale výrazně zaostávající na Evropou západní. Důsledkem toho je, že s podzimním počasím, které napomáhá šíření respiračních chorob, tu máme další vlnu covidové pandemie. 

Testování proti koronaviru. Ilustrační snímek
Hromadné akce, lyžařská střediska i hotely čekají přísnější covidová opatření

Neochota velké části Čechů se naočkovat je podle profesorky Dagmar Dzúrové z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy výsledkem kombinace neochoty mnoha Čechů omezit své vůči svému zdraví rizikové chování. A zároveň požadavku, že se stát musí o ně postarat v případě, že toto chování vyvolá zdravotní problémy. „Individualismus u nás často vítězí nad společenskou odpovědností. V momentě, kdy ohrožuji zdraví ostatních, se mé chování už ale netýká jen mě,“ uvádí profesorka Dzúrová. 

Zdroj: Youtube

 „Je to tak i u covidu. Jestliže někdo se bude chovat rizikově, tak je větší pravděpodobnost, že onemocní. Ale když onemocní, tak bude vyžadovat nemocniční servis." Povinné očkování proti covidu, do kterého mnohé západoevropské země své obyvatelstvo fakticky tlačí, je tou poslední variantou. „Já osobně bych byla příznivcem toho pozitivně motivovat a vysvětlovat,“ uvádí Dzúrová. „Ukazuje se ale, že vedle pozitivní bude muset nastat i příkazová, negativní motivace,“ dodává.

Testování ve školách je nutné

Podle profesorky Dzúrové, která je členskou mezioborové mezioborové skupiny pro epidemické situace MESES jsou současná opatření proti šíření covidu jednoznačně nedostatečná. Rychlost šíření nákazy totiž výrazně vzrůstá. „Tato vlna svědčí o tom, že jsme opět situaci nezvládli. Prostě proto, že se nám nepodařilo proočkovat dostatek populace,“ říká Dzúrová. „Je prokazatelná souvislost mezi proočkovaností populace a počtem úmrtí na covid,“ dodává. 

Policie kontroluje dodržování covidových opatření. Ilustrační foto.
Hygienici a policie jdou do akce. Budou kontrolovat dodržování opatření

Nejhůř jsou na tom Bulharsko a Rumunsko, na opačném konci je podle ní Portugalsko, kde je proočkovanost ve starších kategoriích obyvatel téměř sto procent. „Mapa Evropy se z hlediska očkování vyloženě dělí na západ a východ,“ říká Dzúrová.

Jako jednu z dalších možností obrany proti covidu vidí profesorka Dzúrová testování, především ve školách. „Pokud prioritou je mít otevřené školy, aby se děti mohly vzdělávat, tak je třeba testovat a testovat včas,“ dodává.