Při výbuchu na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou přišli v úterý odpoledne o život dva lidé. Agentura AP uvedla, že podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele amerických tajných služeb na místo dopadly ruské rakety. Americké ministerstvo obrany ale v této chvíli nemůže informaci potvrdit. Rusko tvrdí, že na cíle u ukrajinsko-polské hranice neútočilo.

„Pokud Polsko potvrdí, že rakety zasáhly i jeho území, půjde o další eskalaci ze strany Ruska. Stojíme pevně za naším spojencem v EU a NATO,“ uvedl v reakci na události Fiala. Je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. „Jsme připraveni s polskými přáteli koordinovat další kroky. Zítra (ve středu) se budeme vzniklé situaci věnovat na pracovní úrovni v rámci českého předsednictví EU,“ sdělil premiér.

Ruská válečná loď vystřeluje raketu na Ukrajinu, 11. října 2022
Polsko předvolalo ruského velvyslance. Ministerstvo: Raketa byla ruské výroby

„Zda šlo o omyl nebo schválnost a provokace se dozvíme brzy. Všechny strany se to nyní snaží teď rychle vyšetřit včetně zjištění toho, o jaký typ raket přesně šlo. Víc v tuhle chvíli říct nemohu,“ řekla Deníku N Černochová.

„Prezident Zelenský nabídl Rusku mírová jednání. Odpověď Kremlu? Masivní raketový útok, který vedle Ukrajiny dost možná zasáhl i Polsko," napsal na twitteru Rakušan. Ať už to bylo jakkoliv, Rusko podle něj o mír nestojí, ale chce válčit, ničit a vraždit. "České republice nic podobného nejspíše nehrozí, zcela bezpečně se ovšem budeme moci cítit teprve tehdy, až se Rusko stáhne z Ukrajiny. Stojíme za Ukrajinou. Stojíme za Polskem,“ dodal.

„Vyjadřujeme soustrast příbuzným obětí. Česko stojí při Polsku,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podporu Polsku vyjádřila i předsedkyně Sněmovny Markéta Adamová Pekarová (TOP 09). Rusko podle ní eskaluje napětí a je potřeba se bránit společně.

Vlajka NATO. Ilustrační snímek
NATO situaci v Polsku sleduje. Vede konzultace s členskými státy

Také předseda ANO Babiš uvedl, že Česko je na straně Polska. „Přijměte prosím mou soustrast celé zemi a rodinám, které přišly o své blízké. Velmi na vás myslím. Češi vždy byli a budou na vaší straně. Událost musí být plně vysvětlena,“ napsal na twitteru v příspěvku určeném polskému premiérovi Morawieckému.

Fischer: Těžká zkouška pro Polsko 

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer považuje incident za těžkou zkoušku pro Polsko a všechny členské státy NATO. „Myslím na polské rodiny, které přišly o své blízké. Zločinný režim pálil ruské rakety nejen na civilisty na Ukrajině, ale také na území NATO, tedy Polska. Odsuzuji tento zločin,“ napsal na twitteru.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) událost označil za akt agrese na členskou zemi NATO. Je podle něj potřeba aktivovat minimálně článek 4, který hovoří o tom, že státy spolu budou konzultovat vždy, když podle názoru kteréhokoliv z nich bude ohrožena jeho územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost. „Útok na člena NATO nelze zlehčovat. Čl. 5 Washingtonské deklarace dává možnost obrany a zavazuje. Jakákoli slabost a nejednota NATO by byla Ruskem zneužita a nemůžeme si ji dovolit,“ uvedl Ženíšek na twitteru.

Rusko dnes při nové vlně vzdušných útoků - podle Kyjeva nejrozsáhlejších od začátku války - vypálilo střely na města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině. Více než sedm milionů ukrajinských domácností je bez elektřiny, oznámil podle agentury Ukrinform zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.

„Dnešní masivní raketové útoky ruské armády na Ukrajinu jasně ukazují, že Rusko chce terorizovat její obyvatele a zemi dál ničit,“ dodal premiér Fiala.