„Reagujeme na množství případů, kdy soudy v různých koutech EU rozhodovaly jinak o tom, co vše je v rámci pojištění zahrnuto,“ říká Charanzová. „Nová pravidla tyto otázky vyjasní, sjednotí výčet pojistných událostí, motoristům poskytnou mnohem větší jistotu a také záruky,“ uvedla místopředsedkyně Evropského parlamentu.

Ilustrační snímek
V Londýně zavedli takové poplatky za starší auta, že už s nimi lidé nevyjedou

Zdroj: Deník„Jsem ráda, že se mi do výsledného textu podařilo prosadit několik zásadních bodů. Mimo jiné například vyjmout z povinného ručení navrhovaná elektronická kola či zahradní traktůrky nebo usnadnit sjednávání povinného ručení u přehlašovaných aut v jiném členském státě. Motorista již bude dostávat stejné bonusy jako ostatní občané tohoto členského státu, čímž dojde k odstranění diskriminace na vnitřním trhu, k níž dnes dochází,“ sdělila Charanzová.

Automatické bonusy

Přijetí nové úpravy přivítali další český místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti). Především tu část, která se týká převádění bonusů pojištění povinného ručení při stěhování po Evropě.

Manažer Škody Michal Kadera
Manažer Škody Kadera: V roce 2030 chceme v EU prodávat většinově elektromobily

„Doposud to byla víceméně národní záležitost: když jste se přestěhovali z jedné země do druhé, tak jste přišli o bonusy. Tahle legislativa je ale revoluční v tom, že když si řidič nově registruje vozidlo v jiné zemi Evropské unie, tak se mu bonusy automaticky přenáší,“ uvedl Kolaja.