Summitu se zúčastní prezident Slovinska Borut Pahor, vicepremiér Karel Havlíček (ANO), ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD), bývalý generální tajemník WTO Pascal Lamy, či generální tajemník parlamentního shromáždění OBSE, Roberto Montella. Z českých politiků budou na summitu mimo jiné pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař, europoslanci Marcel Kolaja (Piráti) a Jan Zahradil (ODS) nebo státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

Jedním z hlavních témat je obnova Evropy po koronaviru, které byla věnována první pondělní debata, které se zúčastnili vysocí představitelé všech čtyř Visegrádských zemí a Německa.

V celoevropském srovnání především druhé vlna pandemie koronaviru dopadla na střední Evropu velmi tvrdě a Česká republika a Maďarsku jsou v počtu úmrtí na počet obyvatel mezi nejhoršími zeměmi světa.

Vedle rychlého proočkování velké části obyvatelstva je důležitý i ekonomická obnova zdevastované ekonomiky celé Evropské unie. Této otázce se také bude věnovat většina ekonomických bloků, na nich se budou také řešit otázky evropské zelené dohody, digitalizace či genderové nerovnosti.

Kulhánek o spolupráci s Londýnem

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek otevře úterní blok spolu s Borutem Pahorem, prezidentem Slovinska, které v současnosti evropské unii předsedá. Ve svém projevu má Kulhánek nastínit český pohled na budoucí bezpečnostní spolupráci mezi Evropskou unií a Velkou Británií, která je po odhalení ruského atentátu ve Vrběticích pro Českou republiku mimořádně důležitá.

Pražský evropský summit se koná v české metropoli už po sedmé. Kvůli koronavirové krizi se ho fyzicky zúčastní dvě stovky hostů z Česka i za zahraničí, ostatní, jako například bývalá prezidentka Litvy Vaira Vīķe-Freibergová, se do diskuse připojují online.